Volkswagen (VW) zatvara tri fabrike u Njemačkoj i smanjuje plate - vijest koja je u protekla 24 sata uzdrmala globalno tržište automobila, ali i najveću evropsku ekonomiju čiji je rast u 2025. upitan. Osim zatvaranja pogona, u planu su otpuštanja i smanjenje plata za 10 odsto za 140.000 zaposlenih. VW planira i da zamrzne plate sljedeće i 2026. godine, i da na duže staze ukine jednokratne isplate zaposlenima.
Koji su glavni razlozi za ovakve poteze? Prema pisanju Bloomberga, kompanija je zanemarila da se pozabavi prevelikim kapacitetom i rastućim troškovima kojima se ne nazire kraj. Iako osoblje Volkswagena i dalje ima zaštitu od radničkog savjeta, kao i državno vlasništvo i predstavnike u nadzornom odboru, to možda više nije dovoljno. Thomas Schäfer, izvršni direktor marke Volkswagen, o svemu tome oglasio se kratko i jasno: "Ne možemo da nastavimo kao ranije".
Doduše, aktuelna vijest nije baš došla kao grom iz vedra neba, s obzirom na pređašnja "upozorenja" iz same kompanije, ali i od posmatrača tržišta. Naime, početak oktobra obilježio je pad prodaje praćen slabijom potražnjom, mada je VW finansijski i dalje stabilan.
Čitaj više
VW zatvara tri tvornice u Njemačkoj, posljedice će se jako osjetiti i u BiH
VW se bori s padom potražnje u Evropi.
28.10.2024
Automobili i kriza - koliko kompanije zarađuju po vozilu
Teško je naći automobilsku kompaniju koja trenutno nema problema.
15.10.2024
VW u savršenoj oluji pada prodaje, konflikta u Njemačkoj i kineske konkurencije
Volkswagen je i dalje finansijski stabilan.
07.10.2024
Automobilska industrija u Evropi: Prodaja stagnira, proizvodnja u zastoju – šta dalje
Sve učestalije najave o rezanjima.
24.09.2024
Drugo je pitanje šta je pojam stabilnosti za kompaniju i kako vidi budućnost svog poslovanja: ono što je poznato jeste da teži smanjenju troškova, a u tom ciklusu restrukturiranja služi se dobro poznatim modelom - zatvaranjem, otpuštanjem i smanjenjem (plata). Uz to, sektor dodatno nagriza kineska dominacija u pogledu električnih vozila (EV), što je teren na kojem se VW (zasad) ne snalazi najbolje.
"Trenutno ne zarađujemo dovoljno novca od naših automobila, dok nam troškovi energije, materijala i osoblja konstantno rastu", rekao je u ponedjeljak Schäfer. Konkretno, brend VW je posrnuo tokom tranzicije ka električnim automobilima, a njegova ID porodica vozila na novu energiju prodaje se slabo ne samo u matičnoj zemlji već i u inostranstvu. Razlog su, kako se navodi, raniji softverski problemi.
Stellantis je, recimo, možda uhvatio posljednji voz za spas kada je riješio da se udruži sa kineskom firmom Leapmotor, ali se Mercedes i Porsche (vlasnici Volkswagen Group, Porsche SE) opiru toj saradnji. Štaviše, ulaze u sukobe, slabog imuniteta u borbi protiv kineskih proizvođača. Drugi Volkswagenovi brendovi za masovno tržište - španski Seat i češka Škoda - nude komparativne modele koji su obično jeftiniji i privlače slične kupce.
Sankcije, gas, kriza i na kraju - VW
Volkswagen odbija da komentariše detalje u vezi sa smanjenjima koje traži, a te pojedinosti utiču na zaposlene širom Njemačke. Šefica radničkog savjeta Daniela Cavallo nazvala je ove planove VW-a izgladnjivanjem i slabljenjem u ratama. Međutim, iako su radnici klicali, zviždali i aplaudirali u nekoliko navrata tokom njenog govora, energija je brzo splasnula.
Na željezničkoj stanici u Volfsburgu, muškarci koji su stizali u popodnevnu smjenu odmahivali su glavama i zurili u trotoar, odbijajući da razgovaraju o aktuelnoj situaciji.
Radnici u njemačkoj metalskoj i energetskoj industriji stupili su u noći između ponedjeljka i utorka u nekoliko štrajkova upozorenja, u trenutku kada se pregovara o kolektivnim ugovorima na osnovu kojih bi trebalo ugovoriti buduće uslove rada za gotovo 4.000.000 radnika.
Ovo enormno ukidanje radnih mjesta u Njemačkoj moglo bi da dodatno pogorša nevolje najveće evropske privrede, za koju se očekuje da će se smanjiti drugu godinu zaredom.
Schäfer je rekao i da lokacije marke VW u Njemačkoj nisu dovoljno produktivne, dodajući da su neke duplo skuplje u kontekstu upravljanja od konkurentskih pogona. Inače, industrijske kompanije u zemlji žalile su se na visoke troškove energije nakon gubitka jeftinog prirodnog gasa, zbog sankcija prema Rusiji nakon početka rata u Ukrajini. Mnoge sada sve više ulažu u inostrano poslovanje.
Prema riječima Matthiasa Schmidta, nezavisnog analitičara automobilske industrije, "ovo je ogromna kulturološka promjena koja se dešava u Volkswagenu". Jasno je da Njemačka nije što je bila i zbog jedne konkretne stvari: "Nekada je bilo praktično nemoguće dobiti ovakve rezove od sindikata i lokalne vlade", zaključuje Schmidt.
Podsjećanja i poređenja radi, Volkswagen je dugo dominirao kada je riječ o prodaji automobila u Evropi i pomogao je njemačkoj posljeratnoj ekonomskoj renesansi sa modelima za masovno tržište, poput Beetlea i Golfa.
Štaviše, potonji model je bio najprodavaniji automobil u Evropi od 2007. do 2022. godine, kada je izgubio vodeću poziciju u odnosu na Peugeot 208 kompanije Stellantis NV. Model Y, kompanije Tesla, bio je na vrhu evropske rang-liste prošle godine, a Golf je pao na sedmo mjesto.