U Mercedes-Benzu su uvjereni da je budućnost električna, i zbog toga nastavljaju da proširuju ekspertizu u oblasti električne mobilnosti i razvoja tehnologija pogonskih sistema za vozila na novu energiju. Konkretno, najnoviji korak kompanije u tom smijeru je istraživanje i unapređenje tehnologije održivih baterija otvaranjem istraživačkog centra eCampus u sedištu Mercedesa - Štutgartu.
U pitanju je prvi takav centar za razvoj baterija za buduća električna vozila ovog proizvođača luksuznih automobila. Cilj je, navodi se u saopštenju kompanije povodom otvaranja, razviti inovativne hemijske kompozicije i optimizovane proizvodne procese za baterije visokih performansi sa "Mercedes-Benz DNA", kao i izgraditi ekspertizu za njihovu industrijalizaciju. Mercedes-Benz eCampus pokriva cio spektar tehnologije baterija, što podrazumeva razvoj i evaluaciju novih hemijskih sastava ćelija, proizvodnju ćelija u industrijskom obimu, kao i testiranje i sertifikaciju kompletnih baterijskih jedinica.
"Otvaranje Mercedes-Benz eCampusa predstavlja važan korak u našoj održivoj poslovnoj strategiji. Naša ambicija je da igramo vodeću tehnološku ulogu u električnoj mobilnosti. Centar eCampus nas približava ostvarenju tog cilja. Rad koji se ovdje obavlja pomoći će nam da smanjimo troškove baterija za više od 30 odsto u narednim godinama", izjavio je Ola Kaellenius, izvršni direktor Mercedes-Benz Group AG, na otvaranju.
Na zvaničnoj stranici kompanije objašnjeno je da, konkretno energetska gustina, može biti povećana do 900 Wh/l korišćenjem novih tehnologija poput visokosilikonskih anoda ili čvrstih elektrolita. Jedini način za efikasno povećanje proizvodnje je kroz sveobuhvatno znanje o hemiji ćelija i njihovom dizajnu. Stečeno znanje ulazi u serijsku proizvodnju baterijskih ćelija kod partnerskih kompanija - za upotrebu u budućim generacijama Mercedes-Benz baterija.
Značaj savladavanja hemije ćelija za razvoj budućih proizvoda ilustrovan je programom tehnologije VISION EQXX, na primer. Zahvaljujući snažnoj bateriji s pionirskom hemijom ćelija, ovo vozilo je postavilo rekorde u kilometraži i efikasnosti za električna vozila tokom nekoliko putovanja, objašnjavaju u Mercedes Benzu.
Ali ništa manje važan značaj ovih istraživanja i eCampusa nije ni ekološki uticaj u transformaciji automobilske industrije.
"Baterije visokih performansi čine srce elektrifikacije transporta - ključ su uspješne transformacije automobilske industrije. Potražnja za inovativnim i održivim baterijama nastaviće oštro da raste u Evropi u narednim godinama. Stoga je od centralnog značaja da Nemačka i Evropa razviju svoje kapacitete i posebno svoju ekspertizu u ovoj ključnoj tehnologiji. To ne samo da jača industrijski položaj i stvara moderne, otporne poslove, već i povećava otpornost Evrope", izjavio je tom prilikom Robert Habeck, ministar za ekonomske poslove i klimatsku akciju.
Fabrika od oko 10.000 kvadratnih metara za industrijsku proizvodnju baterijskih ćelija počela je da radi nakon perioda izgradnje od otprilike dvije godine. Najsavremeniji proizvodni pogoni u Industrial Cell Labu omogućavaju proizvodnju i testiranje baterijskih ćelija u industrijskom obimu. Svake godine, ovdje može biti proizvedeno nekoliko desetina hiljada ćelija za razvoj budućih generacija baterija.
Proizvodni proces obuhvata sve korake proizvodnje baterijskih ćelija, od proizvodnje elektroda do montaže ćelija, uključujući punjenje elektrolitom, formiranje prvog punjenja i pražnjenja, kao i završne procese.
Najavljen je i novi objekat za drugu fazu koji bi trebalo da bude završen do kraja ove godine, a ovaj najsavremeniji centar za testiranje i verifikaciju će, između ostalog, sadržati fabriku za "ramp-up" proizvodnju baterija za razvoj proizvoda i procesa, kao i različite funkcije testnog centra. Najsavremenije testne platforme se grade na površini od oko 20.000 kvadratnih metara kako bi se sveobuhvatno testirala i dokazala bezbijednost i radni vijek baterija, najavljuju u kompaniji.