Dobit BMW-a opala je u drugom kvartalu zbog smanjene prodaje na njegovom ključnom tržištu Kini, gdje se njemačka kompanija pridružila sve većem broju proizvođača automobila koji se suočavaju s usporavanjem potražnje.
EBIT marža proizvođača automobila iznosila je 8,4 posto, što je manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kada je iznosila 9,2 posto, a nisu ispunjena ni očekivanja analitičara o rezultatu od 8,8 posto. BMW je ipak potvrdio svoje smjernice za ovu godinu.
Proizvođači automobila bore se sa slabim ekonomskim rastom, inflacijom i opadajućom prodajom električnih automobila u Europi. Produženi oporavak kineskog gospodarstva dodatno pogoršava situaciju, a prošlog tjedna je Mercedes-Benz smanjio gornju granicu godišnje prognoze marže. Rezultati Stellantisa, Nissana i Forda također nisu zadovoljili očekivanja.
"U Kini su na prihode posebno utjecali pojačana konkurencija i slabija potražnja", priopćio je BMW u četvrtak.
Isporuke vozila kompanije u Kini opale su za 4,7 posto u drugom kvartalu, dok kriza na tržištu nekretnina u zemlji utječe na potrošnju. To utječe i na potražnju za luksuznim proizvodima, uključujući automobile, satove i dizajnersku odjeću.
BMW povećava cijene svog asortimana i smanjuje ciljeve prodaje za distributere u Kini kako bi izbjegao oštru cjenovnu bitku, a u četvrtak je priopćeno i da očekuju da će se ekonomska situacija na kineskom tržištu stabilizirati, počevši od tekućeg kvartala.
BMW je naveo da su veći troškovi proizvodnje i osoblja, kao i troškovi IT projekata utjecali na dobit. Neto dobit grupe u drugom kvartalu opala je za devet posto na 2,7 milijardi eura.
Proizvođač automobila postigao je uspjeh u prodaji električnih vozila. Njegove globalne isporuke modela na baterijski pogon, kao što su i4 i iX1, porasle su za 22 posto u drugom kvartalu, nadmašivši konkurente Mercedes-Benz i Audi. Kompanija je navela svoj atraktivan portfelj proizvoda kao razlog za rast na izazovnom tržištu.