Nakon što je višemjesečna izraelska ofanziva na Gazu podstakla uzavrelu mržnju u regionu protiv jevrejske države i njenog saveznika SAD-a, nova godina je donijela rasplamsavanje nasilja. Prema riječima evropskog poslanika i stručnjaka za odbranu Klemna Grošlja, izraelsko-palestinski sukob od početka ima konture proksi rata između Izraela i Irana, a stručnjak je za Bloomberg Adriju nedavno ocijenio da bi on mogao prerasti u direktan sukob ako eskalira.
Nakon tri susjedne zemlje, prema navodnim stavovima izraelskih obavještajnih službi, Iran je posljednji nanio udarac, na šta je Pakistan uzvratio kontranapadom krajem prošle sedmice. U subotu su izraelski avioni bombardovali položaje Iranske republikanske garde u Siriji. Događaji posljednjih dana slijede jedan za drugim brzim i nepredvidivim tempom, a kriza polako prerasta okvire ograničenog proksi rata između regionalnih hegemona.
Prema podacima Bijele kuće, oko 15 odsto svjetske pomorske trgovine putuje kroz Crveno more. Kako važni pomorski putevi prolaze kroz region, destabilizacija sigurnosne situacije izaziva sumnju u ionako posrnuli oporavak globalne ekonomije. Jedna od industrija u kojoj posljedice razgranate strukture snabdijevanja komponentama brzo postaju očigledne je automobilska industrija. Dakle, kako se automobilske kompanije nose s krizom u Crvenom moru?
Rastu tenzije, kao i poslovna neizvjesnost
Sjedinjene Države, zajedno s nekim od svojih saveznika, nisu uvjerljive u obuzdavanju napada Huta u Crvenom moru, a niz industrija pati. Prilikom predstavljanja inače optimističnih prodajnih rezultata francuskog autokoncerna Renault, čiji je dio i slovenski Revoz, direktor brenda Fabris Kambolive je prije nekoliko dana izrazio zabrinutost: "Imamo pregled isporuke u narednih osam sedmica, ali tada ne znamo šta bi moglo da se desi", rekao je on agenciji Reuters.
Prema riječima evropskog poslanika i stručnjaka za odbranu Klemna Grošlja, izraelsko-palestinski sukob je od početka imao konture proksi rata između Izraela i Irana, koji bi mogao prerasti u direktan ako eskalira.
Geely, drugi po veličini kineski proizvođač automobila, kaže da većina brodarskih kompanija koje koristi za izvoz svojih električnih vozila u Evropu planira produžiti rutu oko Afrike zbog sukoba.
Američki proizvođač električnih automobila Tesla zaustavio je većinu proizvodnih linija u svojoj fabrici u Berlinu, navodi Automotive News. Tako će biti bar do sredine februara. Japanski Suzuki najavio je zatvaranje svoje fabrike u Mađarskoj na sedmicu.
Evropska automobilska industrija ponovo je u nevolji
Evropska autoindustrija, koja se suočava s izazovima elektrifikacije i ukidanja državnih subvencija za kupovinu električnih automobila, preko Crvenog mora šalje iz Azije oko 70 posto svih komponenti.
Stellantis je najavio da će pokušati zamijeniti prekid transporta zračnim putem, što povećava troškove. Švedski Volvo je ove sedmice na tri dana zaustavio proizvodnju u svojoj fabrici u Gentu u Belgiji.
Iz marke Volkswagen (VW) su nam objasnili da trenutno "ne primjećuju nikakva veća ograničenja" u proizvodnji u svojim fabrikama. "Volkswagen blisko sarađuje s brodarskim kompanijama i pomno prati situaciju kako bi procijenio uticaj na proizvodnju i snabdijevanje na tržištu i izbjegao ga koliko god je to moguće", napisali su u odgovoru. Dodaju da su skoro sve veće brodarske kompanije počele preusmjeravati brodove već u decembru, čime su osigurale "da tovar stigne na odredište, ali s manjim zakašnjenjem".
Volkswagen je izbjegao probleme zbog sigurnosne situacije u Crvenom moru tako što je već prošlog mjeseca preusmjerio brodove kako bi osigurao kontinuirano snabdijevanje dijelovima.
Iz evropskog štaba japanske Toyote su nas obavijestili da je situacija "dinamična", ali da su izvršili odgovarajuća prilagođavanja logistike, zbog čega još ne osjećaju posljedice u smislu obustave proizvodnje.
Neke automobilske kompanije prilagođavaju svoje poslovne planove na osnovu prošlih iskustava. Tako je 2022. godine VW grupa osnovala radnu grupu za lanac snabdijevanja čiji je zadatak bio da pripremi odgovarajuće strategije za ublažavanje poremećaja u snabdijevanju, pošto je koncern bio primoran da zatvori fabrike zbog nedostatka čipova tokom pandemije.
Cijena krize za potrošače
U intervjuu britanskoj televizijskoj mreži BBC, generalni direktor brodarske kompanije Maersk Vincent Clerc rekao je da je njihovim brodovima zabranjeno da plove kroz Crveno more, koje je, zajedno sa Sueckim kanalom, ključna ruta za protok svjetske trgovine iz Azije u Evropu. Istovremeno, čelnik jedne od najvećih svjetskih špedicija upozorio je na "velike poremećaje" u globalnoj trgovini, koji utječu na cijeli lanac snabdijevanja, "sve do krajnjeg potrošača".
Na predstavljanju prodajnih rezultata francuskog autokoncerna Renault, čiji je dio i slovenski Revoz, direktor brenda Fabris Kambolive izrazio je zabrinutost: "Imamo pregled ponude u narednih osam sedmica, ali onda ne znamo šta bi moglo da se desi".
Ovo posljednje je istakao Gracijan Necmeskal, predsjednik Udruženja agencija za pomorski transport Slovenije i direktor TPG Agenta u svom gostovanju na televiziji Bloomberg Adria. "Brodovi pokušavaju nadoknaditi prekid podizanjem cijena i prebacuju dodatne troškove na potrošača", utvrdio je Necmeskal.
Carlos Tavares, izvršni direktor Stellantisa, rekao je na predstavljanju nove platforme za električna vozila grupe u petak da očekuje da će kašnjenja zbog skretanja brodova povećati troškove transporta za proizvođače vozila. "Uvjeren sam da će logističke kompanije iskoristiti to što se vrijeme transporta povećava za nove pregovore o troškovima", ocijenio je on.