Prodaja Stellantis NV je porasla u trećem kvartalu zahvaljujući visokim cijenama vozila i većim isporukama koje su bile najveće za modele kao što je Jeep Compass. Pozitivni efekti valute su također pojačali rezultat.
Neto prihod je porastao za 29 posto na 42,1 milijardu eura (41,3 milijarde dolara), saopćio je u četvrtak proizvođač pickupa Ram i automobila Fiat, nadmašivši prognozu analitičara. Stellantis je ponovo potvrdio da je kompaniji cilj i dalje dvocifreni prinos na prilagođeni operativni prihod za cijelu godinu. "Još uvijek smo veoma optimistični u vezi s finansijskim učinkom tokom cijele godine", rekao je finansijski direktor Richard Palmer u razgovoru s novinarima. U trećem kvartalu "rast su pokretali svi naši regioni".
Stellantis i drugi proizvođači automobila, uprkos borbi sa slabijim ekonomskim uslovima, i dalje imaju koristi od nagomilane potražnje, dok se izazovi u lancu snabdijevanja nastavljaju. Od početka godine inventar službenih vozila porastao je na 275.000 jedinica, sa 179.000, zbog logističkih izazova, posebno u Evropi, rekli su iz Stellantisa u četvrtak.
Uprkos sve lošijim prognozama za ekonomiju, proizvođači automobila su pod pritiskom da finansiraju ambiciozne planove za uvođenje električnih automobila. Stellantis cilja na više od 75 potpuno električnih modela do 2030. s godišnjom prodajom od pet miliona vozila, uz zadržavanje dvocifrenog prinosa tokom tog vremena.
Potražnja za automobilima u Sjedinjenim Američkim Državama, koja najviše doprinosi profitu kompanije, i dalje je prilično jaka i tržište je i dalje ograničeno ponudom, rekao je Palmer tokom poziva. Nasuprot tome, postoji "nešto sporiji prijem porudžbina u Evropi, ali sama lista narudžbi je i dalje veoma stabilna", čime će se Stellantis baviti u proizvodnji do sredine sljedeće godine.
"U ovom trenutku nemamo jasne indikacije da potražnja znatno omekšava u Evropi", rekao je finansijski direktor. "Mi to veoma pažljivo posmatramo jer je makrookruženje očigledno veoma izazovno."
Isporuka automobila kupcima u Evropi i dalje predstavlja izazov zbog ograničenja u snabdijevanju povezanih s nedostatkom poluprovodnika i nedostatkom vozača i kamiona, rekao je on. Stellantis očekuje da će ova pitanja riješiti u ovom kvartalu, rekao je Palmer.
Konsolidovane isporuke drugog najvećeg evropskog proizvođača automobila porasle su za 13 posto tokom kvartala na 1,3 miliona vozila.
Akcije Stellantisa kojima se trguje u Milanu ove godine oslabile su za 18 posto. To se može porediti sa 3,2 posto rasta manjeg francuskog rivala, kompanije Renault SA.
(Ažurirano komentarima finansijskog direktora u šestom pasusu.)