Ako ste proizvođač mesnih ili šećernih proizvoda, nagli skokovi i volatilnost na tržištima robe su vjerovatno nepoželjni. Međutim, za investitore na tržištima kapitala takve fluktuacije mogu biti prilika za profit.
Jedna od relativno jednostavnih opcija za sticanje izloženosti – pored direktnog trgovanja fjučersima – jeste ulaganje u robne ETF-ove, smatra analitičar tržišta Bloomberg Adrije Mihael Blažeković u svojoj analizi prehrambenih proizvoda.
Veliki kupuju fjučers ugovore, a mali kupuju ETF-ove
Ovi ETF-ovi kanališu svoju imovinu isključivo u fjučers ugovore. "Na primjer, ETF za stoku je u potpunosti uložen u fjučerse za živu stoku koji ističu u aprilu 2025. godine", piše Blažeković.
Kombinirana tržišna kapitalizacija tri ETF-a, na goveda, na svinjetinu i na šećer, iznosi oko 18 miliona eura, što nije iznenađujuće, budući da su namijenjeni malim investitorima, dok institucionalni investitori i kompanije za upravljanje imovinom preferiraju direktnu izloženost fjučers tržištu, navodi analitičar Bloomberg Adrije.
Tokom prošle godine, ulaganja u ETF-ove za svinje i goveda vratila su se za oko 14 procenata, nadmašujući šire tržište robe, koje je poraslo za osam procenata u istom periodu.
Ulaganje u ETF za šećer, međutim, rezultiralo bi gubitkom, jer su globalne cijene šećera pale zbog velike žetve šećerne trske.
Alternativne investicije dobre za diverzifikaciju
Iako takve alternativne investicije možda nisu u prvom planu pažnje prosječnog investitora, njihovo uključivanje u tradicionalni portfolio može povećati diverzifikaciju.
Poređenja radi: indeks S&P 500 je u istom periodu ostvario prinos od 21 posto, dok su obveznice ostvarile lošije rezultate od akcija i robe, jer su imale skroman profit od 2,2 posto, piše Blažeković.