Globalna tržišta kapitala očekuje još jedna dobra godina, posebno američko. Pažnju zaslužuju i Kina, Japan te Indija, dok su očekivanja za evropska tržišta pesimističnija.
"Trenutna situacija na globalnim tržištima i buduća kretanja" bila je tema panela na Advantis Investicionom Forumu, koji je ove sedmice održan u Banjaluci i gdje smo razgovarali s glavnim regionalnim igračima na berzama o tome šta nam donosi 2025. godina, ali i na šta treba posebno obratiti pažnju.
Tarifna politika u fokusu investitora
Mihailo Đurđević, master ekonomista i analitičar u kompaniji Senzal Capital, kazao je za Bloomberg Adriju da je za individualne investitore mnogo bolje da investiraju u široko rasprostranjene ETF-ove, kao što je S&P, ali i Global Equities ETF-ove, zatim u targetirane ETF-ove koji pokrivaju konkretnu regiju ili državu pa tek onda da razmišljaju o pojedinačnim kompanijama.
Čitaj više
Gdje uložiti novac - stan, tržište kapitala ili nove tehnologije?
Ovo je pet tema koje su obilježile sedmicu, prikazanih kroz grafikone.
30.11.2024
Gdje uložiti 10.000 EUR, šta kažu igrači na tržištu kapitala
Prije nego što investirate svoj novac, potrebno je odrediti investicioni cilj, period ulaganja i najbitnije koji ste tip investitora.
27.11.2024
Da li je BRIKS zlatna koka ili noćna mora za investitore?
Može predstavljati odličnu priliku za diverzifikaciju portfelja.
24.10.2024
Kina ili Indija: U kojeg gospodarskog diva investirati
Rok Brezigar iz NLB-a smatra da indijski dionički indeks zbog desetljeća zaostajanja ima veći potencijal rasta od kineskog.
10.10.2024
"Za iduću godinu, kada je riječ o SAD-u, optimistični smo zato što očekujemo deregulaciju i dodatno smanjenje poreza od dolazeće američke administracije. Ono što definitivno treba da se uzme u obzir je tarifna politika koja je u fokusu svih investitora. Bilo kakvo uvođenje novih tarifa, a priča se o 60 odsto ka Kini ili 10-20 odsto ka cijelom svijetu, negativno bi se odrazilo na tržište i na mnoge kompanije koje zavise od uvoza sirovina ili imaju proizvodnju van SAD-a", ističe Đurđević.
Time bi, dodaje, bio stvoren značajan pritisak na marže, što bi rezultovalo povećanjem cijena proizvoda i daljnjim rastom inflacije. "Optimistični smo, ali treba uzeti u obzir šta sve može da se desi kada Donald Trump dođe na vlast".
Kada je riječ o konkretnim državama, u Senzal Capitalu vide pozitivne trendove u Indiji, iako je u ovoj zemlji bio pad korporativnih prihoda, dugoročni trendovi su veoma optimistični. To se prije svega odnosi na demografske trendove te na razvoj generalno (internet, bankarstvo, industrija, infrastruktura...).
"To je jedna poprilično velika nerazvijena zemlja, gdje ima prostora za rast, a opet im je poznat taj anglosakonski način funkcionisanja ekonomije u čijoj je srži faktički tržište kapitala", ističe Đurđević.
Kad je riječ o Japanu, koji se smatra oazom za "value" investitore, Đurđević naglašava da se po pitanju investiranja u kompanije u ovoj zemlji treba uzeti u obzir jen, koji je dosta padao u odnosu na dolar. "Investitori koji ne žele razmišljati o tome mogu da uzmu hedžovan ETF ili jednostavno da kupuju ETF-ove koji su izlistirani u Evropi i SAD-u, ali i na njih se valutne fluktuacije odražavaju, ako nisu hedžovani", pojašnjava Đurđević.
Tržište ukalkulisalo optimistične scenarije, ali postoji i skup rizika
Nenad Gujaničić, glavni broker Investicionog društva Momentum Securities, kaže da su iza nas dvije izuzetne godine na globalnom tržištu kapitala, prije svega na američkom. "To su dvije godine rasta od 20+ procenata i sama ta činjenica poziva na oprez. Investicioni pokazatelji trenutno su znatno iznad nekih istorijskih pokazatelja", ističe Gujaničić.
Poručuje da je tržište ukalkulisalo optimistične scenarije, da će Trumpova ekonomska politika da donese sniženje poreza, deregulaciju pojedinih sektora, a da je malo u drugi plan skrajnuta opasnost koju po globalnu privredu mogu da izazovu više carine.
"Trenutno imamo situaciju da je američko tržište, po izboru Trumpa, poraslo 5-6 procenata, ostatak svijeta ili stagnira ili pada, s obzirom na te negativne posljedice. Generalno postoji skup rizika od kojih će zavisiti učinak u narednoj godini, Trump donosi izuzetnu neizvjesnost i ako ona bude kontrolisana i ako ne bude jakih frontova prema Kini ili tenzija poput Tajvana, možemo očekivati nastavak ovog trenda", ističe Gujaničić.
Krešo Vugrinčić, član Uprave InterCapital Asset Managementa, takođe je optimističan po pitanju kretanja na globalnim tržištima kapitala u idućoj godini.
"Makroekonomska slika je još uvijek dobra, mislim da ćemo imati nastavak relativno solidnih stopa rasta i da će američki izbori i nova administracija dati dodatni vjetar u leđa tome. Eventualni geopolitički rizici, kao što je eskalacija nekog sukoba, mogu narušiti povjerenje potrošača, što bi mogao biti okidač za recesiju. U suprotnom, mislim da nas čeka još jedno dobro razdoblje", kazao je Vugrinčić za Bloomberg Adriju.
Dobra prilika za dobitak ili ipak ne
Kada se govori o berzama, investitori misle da su to mjesta gdje se zarađuje 10 odsto godišnje, dok drugi smatraju da je to potpuno kockanje. Đurđević kaže da je ustvari istina da na berzi možete da zaradite, ako ste spremni da se izložite riziku.
"Ako je neko spreman da izgubi sav novac, potencijalno može i da zaradi i to nekoliko puta na svoju investiciju. Zarada može biti od dva do pet puta viša, u nekim slučajevima i viša, ali jednostavno morate biti spremni i da izgubite sve", kaže Đurđević.
On je skrenuo pažnju investitorima na forumu na jednu od akcija u SAD-u, odnosno na kompaniju HeartBeam (NASDAQ: BEAT), koja iščekuje odobrenje FDA za svoje proizvode usmjerene na kardiovaskularnu njegu. Ako dobije odobrenje, može se očekivati da akcija te kompanije skoči nekoliko puta, dok istovremeno može pasti, ako odobrenje izostane.
Što se tiče investicijskih prilika, Vugrinčić vidi više prilika u SAD-u jer će se američka administracija fokusitati na svoje tržište. "Evropa ima svoj set problema, a unutar Evrope bih istakao Jugoistočnu Evropu kao jedan dio koji ipak ostvaruje više stope rasta. Na ovom području postoji finansiranje kroz EU fondove, postoji trend nearshoringa i kompanije iz Zapadne Evrope žele približiti svoje proizvodne kapacitete mjestu potrošnje. Regija JIE jedna je od dobitnika po tom pitanju. U okviru Evrope se treba potruditi, ali se isto mogu naći određene prilike za investiranje", poručio je Vugrinčić.
Što se tiče kompanija, Gujaničić kaže da će biti jako bitno kako će polje vještačke inteligencije dalje da se razvija, odnosno da li će kompanije koje su uložile ogromna sredstva konačno početi da ubiru plodove toga, osim Nvidije koja je za sada jedini pravi dobitnik.
Golden Dragon, AstraZeneca i Micron
Gujanićić je skrenuo pažnju na kineski EFT Golden Dragon. "Pred izbore u SAD-u bio je veliki talas rasta kineskih akcija, koji je bio motivisan podsticajima koje Kina daje. To je bilo kratkog daha i akcije su se vratile na ranije pozicije. Sličan scenario bi mogao da se ponovi u slučaju da Kina dobije veće carine od Amerike, što mislim da je izvjesno. Kina će morati onda da odgovori ozbiljnijim fiskalnim stimulansima, ne samo monetarnim, i potrošači bi mogli da ožive jer su sada prilično stegnuti i ne troše", kaže Gujaničić.
Kao jednu od ideja naveo je i ulaganje u farmaceutsku britansku kompaniju AstraZeneca, koja ima izuzetno jak istraživačko-razvojni centar. S obzirom na to da su najavili velika ulaganja u SAD-u, kao i na polju onkoloških i rijetkih bolesti, Gujaničić smatra da će oni, na određeni srednji rok, biti jedni od većih dobitnika na tržištu kapitala.
Kao treću ideju za investiranje dao je akcije kompanije Micron, proizvođača čipova. "Riječ je o memorijskim čipovima koji bi, u slučaju daljnjeg razvoja vještačke inteligencije, mogli da budu prilično deficitarni, jer će biti neophodno da se skladište velike gomile podataka. Micron je sada na diskontu 30-40 odsto u odnosu na maksimum u ovoj godini i u tom nekom scenariju mogu da zamislim da se u roku od godinu dana vrati na taj maksimum, ako se nastavi ovaj obim potrošnje na polju vještačke inteligencije", poručio je Gujaničić.
Odricanje od odgovornosti: Informacije navedene u tekstu su opšteg karaktera i ne predstavljaju investicioni savjet.