Cijene svih energenata u Europi i dalje rastu, dok je njihova potražnja povećana vrućim ljetom, a isporuke prirodnog plina iz Rusije i dalje su ograničene. Također, fokus se sada prebacuje na to kako će regija izdržati zimske šokove potražnje.
Cijene ugljena skočile su na rekordno visoku razinu jer komunalna poduzeća troše više goriva kako bi popunila praznine nastale smanjenim opskrbama plinom iz Moskve. Referentni terminski ugovori na plin kretali su se vrtoglavo, dobivši čak 5,1 posto.
Europa je zahvaćena energetskom krizom potaknutom ruskim ratom u Ukrajini, klimatskim izvanrednim stanjem na jednoj od njezinih ključnih rijeka i oporavkom od globalne pandemije. Poduzeća i kućanstva suočavaju se s najgorom inflacijom u desetljećima i rizikom od recesije, dok vlade odustaju od svojih ciljeva čiste energije samo kako bi osigurale dovoljno goriva da prebrode predstojeću zimu.
Rastuće cijene energije znače da ćemo "vidjeti strmo smanjenje europskih gospodarstava", rekla je Amrita Sen, direktorica istraživanja i suosnivačica konzultantske tvrtke Energy Aspects sa sjedištem u Londonu, za Bloomberg televiziju u srijedu. Iako mnoge industrije racionaliziraju plin i prelaze na alternative gdje je to moguće, teret visokih cijena je "ogroman", rekla je.
Rijeka Rajna pala je na povijesno nisku razinu zbog vrućeg i suhog vremena, prekidajući transport zaliha energije, uključujući ugljen. Međutim, moglo bi doći do određenog olakšanja jer će voda na ključnoj točki zagušenja porasti iznad kritične razine u narednim danima.
Njemačko komunalno poduzeće Uniper SE, koje je u srijedu izvijestilo o neto gubitku od 12 milijardi eura (12,2 milijarde dolara), prethodno je upozorilo da možda neće imati dovoljno ugljena za rad svojih postrojenja ako se kriza s vodom u Rajni pogorša.
Skladištenje
Zabrinutost se djelomično rješava jer se skladišta diljem Europe nastavljaju puniti u skladu s petogodišnjim prosjekom. Europske zalihe popunjene su 75 posto, a Njemačka je dosegla svoj međucilj punjenja dva tjedna prije roka. No energetski regulator zemlje upozorio je da će opskrba trajati samo dva i pol mjeseca ako Rusija potpuno prekine opskrbu.
Visoki uvoz ukapljenog prirodnog plina u Europu pomaže da se popune skladišta, ali čak i to sada postaje skuplje, jer azijski uvoznici kupuju agresivnije kako bi zadovoljili vlastitu potražnju i zimske zalihe.
Prvomjesečne terminske pogodbe za nizozemsko središte, europski standard, porasle su 1,3 posto na 228,80 eura po megavat-satu do 13:54. u Amsterdamu. Ekvivalentni ugovor u Velikoj Britaniji poskupio je 1,7 posto.
Cijene električne energije u Njemačkoj premašile su 500 eura po megavat-satu. Cijene su oko šest puta više nego u istom razdoblju prošle godine.
Njemačka, najveće europsko gospodarstvo, pretrpjela je jedan od najvećih udaraca od energetske krize zbog svoje tradicionalno velike ovisnosti o ruskim opskrbama. Vlada je pozvala na smanjenje potrošnje, upozorila na racionalizaciju, a ovoga tjedna uvela i namet na plin. Žuri se i s postavljanjem plutajućih terminala za uvoz LNG-a.
Žrtve se gomilaju. Uniper, koji je spašen državnim paketom pomoći prošlog mjeseca, očekuje da će objaviti negativnu zaradu za cijelu godinu dok se tvrtka bori da popuni rupe u opskrbi koje je ostavila Rusija. Nyrstar iz Trafigura grupe objavio je ovaj tjedan da će zaustaviti proizvodnju u jednoj od najvećih europskih talionica cinka nakon energetske krize. Drugi koji proizvode sve, od gnojiva do aluminija, također su pogođeni.