Članice Europske unije (EU) postigle su dogovor o ograničenju cijene plina na 180 eura po megavat-satu čime su se okončali mjeseci natezanja oko toga hoće li se i na kojoj razini uopće taj dogovor postići.
Takozvani mehanizam za korekciju tržišta plina, kojemu je cilj spriječiti prevelike fluktuacije cijene plina, stupit će na snagu 15. veljače i vrijedit će jednu godinu, objavili su izvori upoznati s dogovorom.
"Postigli smo ograničenje cijene i time uspjeli ostvariti vrlo važan dogovor kako bi osigurali priuštive cijene energije za europska kućanstva i tvrtke", objavio je na Twitteru češki premijer Petr Fiala. Češka trenutačno predsjeda EU-om i predložila je dogovor na razini od 180 eura.
Da bi korektivni mehanizam stupio na snagu cijena u odnosu na tekući prirodni plin mora biti veća od 35 eura za megavat-sat i mora biti veća od 180 eura tri uzastopna dana.
Njemačka, koja se suprotstavljala presnažnom djelovanju na tržište, podržala je dogovor. Austrija i Nizozemska su se suzdržale, a Mađarska je glasovala protiv.
Referentne cijene plina u Europi su u posljednje vrijeme pale na oko 100 eura za megavat-sat, no ipak ostaju iznad uobičajene razine za ovo doba godine. Analitičari smatraju da bi cijene mogle ostati visoke i iduće godine kako Europa traži alternative za ruski plin.
Europska komisija (EK) je prošloga mjeseca predlagala ograničenje cijene na 275 eura za megavat-sat.
EK smatra da ograničenje ne bi smjelo biti tržišni alat, već mjera prevencije u slučaju pretjeranog rasta cijene.
Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck je izjavio prije današnjeg sastanka u Bruxellesu kako nitko nije protiv niskih cijena, ali da se mora pripaziti da se u dobroj namjeri situacija zapravo ne pogorša.
Njemačka i još nekolicina zemalja bile su ranije izrazile bojazan da bi ograničenje cijene u Europi globalne trgovce moglo preusmjeriti na druge destinacije.