Europske cijene prirodnog plina ovoga bi tjedna mogle doživjeti najveći tjedni pad od početka godine kako su skladišta sve punija i potražnja za tim energentom ostaje mršava.
Referentna cijena za idući mjesec blago je porasla u petak prijepodne, no i dalje je na putu za najveći tjedni pad od prosinca prošle godine. Na nizozemskoj burzi cijena je u petak ujutro iznosila 26,91 eura za megavat-sat.
Od početka godine, nakon volatilnosti u lipnju, cijene plina su niže za čak 60 posto.
Skladišta plina su već čak i preko 80 posto popunjena, a dotok plina iz Norveške, koja je glavni europski dobavljač, ponovno raste unatoč radovima na održavanju nekih od tamošnjih postrojenja. Trenutačna situacija otvara pitanje koliko još cijene mogu padati dok Europska unija ne dođe u situaciju prezasićenosti količinama plina.
Prema analizi Morgan Stanleya, blaga zima bi mogla dovesti cijene plina na tek 15 eura za megavat-sat, no ta banka priznaje da su prognoze ipak dosta nezahvalne u vrijeme dok se EU još oporavlja od energetske krize.
Prema analizi britanske konzultantsko-analitičke tvrtke Energy Aspects, rizici uključuju mogućnost poremećaja kod velikih proizvođača plina ili eventualne remonte koji bi utjecali na svjetsku opskrbu ukapljenim prirodnim plinom (LNG). Sve veće oslanjanje na LNG također je rizik zbog moguće volatilnosti uslijed neizvjesnosti oko kretanja cijena na azijskom tržištu.
U ovome trenutku tržište spominje povratak u punu funkciju pogona za preradu plina Nyhamna u Norveškoj, što će samo povećati dostupne količine.
S druge pak strane visoke temperature u Europi izazivaju probleme u drugim segmentima proizvodnje energije, pa je tako tvrtka Electricite de France najavila da će tijekom ovoga vikenda smanjiti proizvodnju na jednom nuklearnom reaktoru zbog toga što toplinski val ograničava količinu vode koja može biti ispuštena u rijeku Rhone a da se ne prouzroči šteta na životinjski i biljni svijet.