Cijene prirodnog plina u Europi su u padu uslijed lijepog vremena koje utječe na pad potražnje koja je ionako već nagrižena padom potreba za plinom u industriji.
Tako je cijena plina za isporuku u studenome pala za 5,4 posto na najnižu razinu od siječnja prošle godine, odnosno za više od 10 posto u posljednja tri trgovinska dana.
Temperature bi u Europi prema prognozama trebale ostati iznad prosjeka za ovo doba godine barem do sredine mjeseca, a to će utjecati i na kasniji početak sezone grijanja. Sve se to nadovezuje na topli rujan.
Istodobno, skladišta plina su u prosjeku na 96 posto popunjenosti, prema podacima udruge europskih operatora plinske infrastrukture Gas Infrastructure Europe.
Potrošnja plina u Europskoj uniji i Ujedinjenom Kraljevstvu u rujnu je bila devet posto niža no u istom mjesecu lani. Također je bila 20 posto niža od rujanskog prosjeka između 2017. i 2021. godine.
U Njemačkoj je potražnja stanovništva i tvrtki za plinom prošli mjesec bila otprilike na polovici one iz rujna prošle godine, a mali porast industrijske potražnje iz kolovoza je u međuvremenu splasnuo.
Cijena plina za mjesec unaprijed na referentnom europskom tržištu u Nizozemskoj iznosila je u utorak ujutro 37,92 eura za megavat-sat.