Istočna libijska vlada saopštila je da će zatvoriti svu proizvodnju i izvoz nafte, nakon što je njen rival sa sjedištem u Tripoliju zamijenio rukovodstvo centralne banke.
"Viša sila" se primjenjuje na sva polja, terminale i naftna postrojenja, saopštile su istočne vlasti u ponedjeljak u izjavi na Facebooku. Cijena nafte brent je skočila za čak 2,8 odsto i premašila 81 dolar po barelu.
Svađa oko toga ko će voditi centralnu banku, koja upravlja milijardama dolara prihoda od energije, traje već više od nedjelju dana, što produbljuje političke podjele i prijeti mirovnom sporazumu posredovanom od strane Ujedinjenih nacija. Međunarodno priznata vlada na zapadu zemlje pokušava da smijeni guvernera Sadiqa Al-Kabirja, koji odbija da se povuče. Prema lokalnim medijima, vladina delegacija je danas ušla u prostorije regulatora kako bi preuzela kontrolu.
Libija je prošlog mjeseca proizvodila ukupno oko 1,15 miliona barela nafte dnevno, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Od tada je stalo najveće naftno polje Šarara, koje je pumpalo skoro 270.000 barela dnevno. Na istoku se nalazi basen Sirta gdje se nalazi većina libijskih rezervi nafte i četiri terminala za izvoz nafte.
Pad izvoza mogao bi privremeno da pogura cijene nafte tipa brent na oko 80 dolara za barel, rekao je analitičar Citigroupa u napomeni u ponedjeljak.
Duboko ukorijenjene političke podjele na istoku i zapadu Libije, uprkos sporazumu o prekidu vatre koji su podržale Ujedinjene nacije 2020. s ciljem okončanja njihovih borbi, često su rezultirale bitkama i blokadama koje su ciljale na najvrijedniji resurs zemlje.
Libija se nalazi na vrhu najvećih poznatih rezervi sirove nafte u Africi, ali proizvodnja je pretrpjela štetu nakon decenije političkih sukoba. Česta zatvaranja - uključujući i najveće polje Šarara koje je zaustavljeno od početka avgusta - djelimično su pogodila svjetska tržišta nafte.
Centralna banka postala je najnovija institucija oko koje se vodi borba za kontrolu u sjevernoafričkoj naciji koja je pogođena nemirima još od NATO podržanog ustanka 2011. godine protiv dugogodišnjeg vladara Moammara Al Qaddafija, i koja je podijeljena između dvije zavađene vlade na istoku i zapadu zemlje.