Proizvodnja nafte u Libiji porasla je u posljednja dva tjedna, donoseći nadu da se izvoz članice OPEC-a može stabilizirati na više od milijun barela dnevno i pružiti olakšanje tijesnom globalnom tržištu.
Ipak, svatko tko traži znakove koliko je oporavak održiv trebao bi razmotriti katalizator: fizičku smjenu predsjednika državne naftne tvrtke. Sada zatvoren u Turskoj, Mustapha Sanalla morao je napustiti National Oil Corp. (NOC) nakon što su vladine trupe sredinom srpnja stigle u njezino sjedište u glavnom gradu Tripoliju.
Od njegova pada, vlada je uvjerila narodnu vojsku da ponovno otvore nekoliko naftnih polja i luka, s dodatnim isporukama koje su ublažile pritisak na napeto europsko energetsko tržište. Ipak, priroda njegove smjene govori o dubokim političkim podjelama koje i dalje uništavaju zemlju.
"Odluka se pokazala vrlo kontroverznom" među političarima u Tripoliju, rekao je Jalel Harchaoui, stručnjak za Libiju u think tanku Royal United Services Institute. "To će stvoriti sve vrste kratkoročnih kriza, od nesigurnosti do potencijalnih sukoba."
Proizvodnja te sjevernoafričke države oporavila se na normalne razine od oko 1,2 milijuna barela dnevno, rekao je prošli tjedan za Bloomberg ministar nafte Mohamed Oun.
Tankeri koji su plutali uz obalu, čekajući da se luke otvore, vratili su se na libijske obale dižući sirovu naftu. Izvoz je u srpnju u prosjeku iznosio oko 589.000 barela dnevno, što je najniža razina od listopada 2020., prema podacima praćenja tankera koje je prikupio Bloomberg. Ali isporuke su se više nego udvostručile u drugoj polovici mjeseca.
Proizvodnja je pala sredinom travnja kada su prosvjednici prisilili na zatvaranje nekoliko nalazišta nafte i izvoznih terminala. Mnogi su pozvali Abdula Hamida Dbeibaha, premijera kojeg priznaju Ujedinjeni narodi i koji se nalazi u Tripoliju na zapadu, da podnese ostavku. Njegov glavni suparnik je Fathi Bashagha, koji također tvrdi da je premijer i većinu podrške crpi s istoka zemlje.
Potez Dbeibahove vlade da zamijeni Sanallu Farhatom Bengdarom, bivšim guvernerom središnje banke pod pokojnim diktatorom Moammarom Al Qaddafijem, viđen je kao način da se umire istočni moćnici, uključujući Khalifu Haftara, generala čije pristaše kontroliraju mnoga naftna polja u Libiji.
NOC je uvučen u libijsku politiku pod Sanallom, koji je bio predsjednik od 2014. i pregovarao je s energetskim tvrtkama kao što su BP Plc i Eni SpA. Neki istočni političari rekli su da tvrtka uskraćuje sredstva iz regije, što je ona demantirala.
Sanalli se također suprotstavio Oun. Ministar nafte nekoliko je puta pokušao smijeniti Sanallu nakon što je imenovan početkom prošle godine. Bio je prva osoba na toj poziciji od 2015., okončavši vakuum koji je omogućio Sanalli da sam učinkovito vodi energetski sektor.
Libija je zaglavila u kaosu otkako je Qaddafi svrgnut 2011. Zavladao je relativni mir otkako su zaraćene strane dogovorile prekid vatre sredinom 2020. No izgledalo je sve krhkije nakon što su predsjednički izbori zakazani za prosinac otkazani u posljednji trenutak.
Nafta i politika
Sanallin izlazak mogao bi pomoći kratkoročno. Ali dugoročno gledano, analitičari kažu da se sukob između Dbeibaha i Bashaghe neće riješiti dok se ne održe izbori.
Bez političke rezolucije, NOC-u će biti teško održati protok sirove nafte na današnjim razinama, a kamoli postići vladin cilj proizvodnje između 2 i 2,5 milijuna barela dnevno u roku od pet godina.
"Ovo je krhki trenutak mira jer su političke podjele dosegnule nove vrhunce", rekao je Illiasse Sdiqui, pomoćnik direktora u tvrtki za upravljanje rizicima Whispering Bell. "NOC će vjerojatno zadržati svoj integritet u mjesecima koji dolaze, ali trenutni kontekst je izazovan za međunarodne naftne kompanije koje rade na terenu."