Novi čelnik libijske Nacionalne naftne korporacije obećao je prekinuti blokadu, udvostručiti proizvodnju sirove nafte na 1,2 milijuna barela dnevno i zaštititi postojeće ugovore sa stranim naftnim tvrtkama.
"Prvi korak koji ću poduzeti jest vratiti se na prethodne stope proizvodnje nafte prije zatvaranja, a to će biti u roku od tjedan dana", rekao je predsjednik NOC-a Farhat bin Qadara u intervjuu za Bloomberg, nekoliko sati nakon što je zamijenio dugogodišnjeg naftnog šefa Mustafu Sanallu.
Libija, članica Organizacije zemalja izvoznica nafte, doživjela je pad proizvodnje za oko 50 posto posljednjih mjeseci usred borbe za moć između suparničkih vlada i kroničnog nedovoljnog ulaganja u infrastrukturu. Njegovo povlačenje pogoršalo je manjak ponude na tržištima nafte, vršeći pritisak na cijene što je doprinijelo inflaciji diljem svijeta.
"Pridržavat ćemo se svih ugovora s partnerima i nastojat ćemo razviti naš odnos s njima kako bismo povećali proizvodnju", rekao je Bin Qadara, dodajući da će NOC tražiti proizvodnju od 3 milijuna barela dnevno u roku od dvije godine, pod uvjetom da dobije dovoljno državnih sredstava za razvoj polja i izvoznih terminala te održavanje infrastrukture.
Glavne međunarodne naftne tvrtke koje rade u Libiji uključuju Shell Plc, Eni SpA, Repsol SA i TotalEnergies SE.
Borba za vlast
Libijska energetska postrojenja bila su u središtu političkih sukoba u zemlji, s različitim skupinama koje su zatvarale proizvodnju nafte zbog raznih političkih i gospodarskih zahtjeva. U posljednjem incidentu prosvjednici su tražili smjenu Sanalle. Razdor između Sanalle i ministarstva nafte koji je prošle godine ponovno uspostavila vlada premijera Abdula Hamida Dbeibaha sa sjedištem u Tripoliju još je jedan veliki izvor neizvjesnosti.
Ministar nafte Mohamed Oun više je puta pozvao Dbeibaha da svrgne Sanallu, pokušavajući ga bezuspješno smijeniti barem jednom tijekom prošle godine. Dbeibah ga je konačno odlučio zamijeniti, a vladine snage poslane su u sjedište NOC-a u srijedu da postave novu ploču. Sanalla je odbio otići i ustvrdio je u večernjem govoru na televiziji da Dbeibahovoj vladi nedostaje legitimitet.
Na videu koji je u četvrtak kružio društvenim mrežama, vide se zaposlenici kako se okupljaju na ulazu u sjedište kako bi spriječili članove primopredajne komisije da uđu. Kasnije je Bin Qadara uspio ući u zgradu s vladinim snagama, a Sanalla je otišao.
Turbulencije
Nije to bio gladak prijelaz. NOC pod vodstvom Sanalle izdao je priopćenje optužujući naoružanu skupinu saveznika Dbeibaha da je provalila u zgradu i napala radnike prije nego što je silom postavila novi odbor.
Neuspjeh, u nedvojbeno jedinoj instituciji u Libiji koja je uspjela ostati apolitična usred ekstremne polarizacije, potaknuo je pitanja o sposobnosti NOC-a da poštuje ugovore sa stranim naftnim tvrtkama i nastavi s radom bez odgovarajuće primopredaje.
Sanalla je zaslužan za to što je instituciju održao uglavnom ujedinjenom i iznad politike otkad je preuzeo tu dužnost 2014., potpisujući ugovore sa stranim tvrtkama i predstavljajući Libiju na sastancima OPEC-a.
Američki veleposlanik u Libiji Richard Norland rekao je na Twitteru u četvrtak da veleposlanstvo "s dubokom zabrinutošću prati" razvoj događaja u naftnoj kompaniji. "Prijavljena zamjena odbora NOO-a može se osporiti na sudu, ali ne smije postati predmetom oružanog sukoba."
Bin Qadara je rekao da će operacije teći glatko i da će NOC dobiti proračun od 35 milijardi libijskih dinara (7,2 milijarde dolara) potrebnih za nadogradnju naftnih postrojenja, te da će se povećati plaće zaposlenika. Prethodni upravni odbor NOC-a bit će tretiran "sa svim poštovanjem i uvažavanjem", dodao je.
"Neće biti promjena u upravnim odborima kompanija u tekućem razdoblju", rekao je Bin Qadara. "Dat će im se prilika, ali moraju raditi učinkovito i pošteno bez osobnih lojalnosti."