Cijene nafte su pale jer je članica OPEC-a - Libija ponovo pokrenula proizvodnju na svom najvećem polju, povećavajući globalne zalihe. Na ovaj način smanjena je zabrinutost oko dešavanja u Crvenom moru, koja izgledaju kao da će nastaviti ometati pomorski promet.
Globalni referentni Brent pao je prema 78 dolara po barelu, opadajući već treći u posljednja četiri dana, dok je američki West Texas Intermediate bio blizu 73 dolara. Nacionalna naftna korporacija Libije izjavila je da će protok nafte iz polja Sharara, koje je prethodno pumpalo oko 270.000 barela dnevno, nastaviti nakon trodnevnog zaustavljanja.
Na drugim mjestima na Bliskom istoku trgovci očekuju dugotrajne prekide u pomorskom prometu u Crvenom moru i Sueskom kanalu, dok SAD pokušava spriječiti napade pobunjenika Huta u Jemenu, koje podržava Iran.
Prema riječima Jona Finera, zvaničnika administracije Joea Bidena, vojna akcija kako bi se odvratili napadi trajat će neko vrijeme, a nagovijestio je da bi Washington mogao poduzeti dodatne korake u narednim danima.
Taj uzlazno-silazni obrazac nastao je zbog utjecaja tenzija širom Bliskog istoka, uključujući rat Izraela i Hamasa u Gazi, a to je uravnoteženo očekivanjem da će naftna tržišta ostati dovoljno opskrbljena. Prošle sedmice, Međunarodna agencija za energiju istakla je porast proizvodnje izvan OPEC-a, dok usporava rast potražnje.
Prema Vandani Hari, osnivačici analitičke firme Vanda Insights sa sjedištem u Singapuru, tržišta nafte su već uzela u obzir utjecaj prekida u Crvenom moru i sukoba između Izraela i Hamasa. "Uz nastavak ekonomskih briga, cijena nafte će se nastaviti zadržavati unutar određenih granica", rekla je.
U međuvremenu, u Evropi, požar koji je zaustavio proizvodnju goriva tokom vikenda u postrojenju Novatek PJSC u luci Ust-Luga na Baltičkom moru, ukrajinski mediji su povezali s posebnim snagama Kyiva. Incident stavlja fokus nazad na ruske tokove, u periodu rata Moskve s Ukrajinom.