Fjučersi pšenice u Chicagu pali su na najniži nivo od kada je Rusija napala Ukrajinu u februaru, zaključivši svoju najgoru sedmicu u deceniji naglim porastom isporuka poljoprivredne robe na Krimu, naglašavajući kako žito još uvijek ulazi na svjetska tržišta unatoč ratu.
Isporuke hrane s Krima pod ruskom okupacijom bile su 50 puta veće od uobičajenih za ovo doba godine, što vjerovatno signalizira da se ukradene ukrajinske zalihe kreću prema zemljama uvoznicama. Vijest dolazi dok su pregovarači tražili rješenje za nastavak ukrajinskih isporuka u crnomorskim lukama.
Fjučersi su pali za čak 3,7 posto, nakratko poništivši sve dobitke iz 2022., prije nego što su smanjili gubitke i spustili se 1,8 posto niže na 7,81 dolara (15,19 KM) po bušelu. To je znatno ispod rekorda od gotovo 13 dolara (25,28 KM) u sedmicama nakon invazije i označava najveći sedmični pad od marta 2011.
Pad cijena pšenice daje nadu za olakšanje od najgore inflacije hrane u zadnjih 40 godina, s procjenama o rastu usjeva žitarica u Rusiji i žetvi američkih poljoprivrednika.
"Izbacili smo ratnu premiju s tržišta i sada moramo saznati koliko pšenica vrijedi", rekao je telefonom Adam Knosalla, broker za žitarice u Frontier Futures u Minneapolisu. "Tržište traži potražnju".
Na drugim tržištima, fjučersi kukuruza i soje zabilježili su mali dobitak jer su trgovci procijenili da bi suho vrijeme moglo oštetiti usjeve.
Toplina u Francuskoj će se pojačati od nedjelje, a temperature bi sljedeće sedmice mogle premašiti 40 stepeni Celzija u nekim područjima, prema Meteo France. U SAD-u je oko trećina područja uzgoja kukuruza pogođena sušom, a očekuju se valovi topline u zapadnom rastućem pojasu, kaže se u prognozi američkog Ministarstva poljoprivrede.
To predstavlja poseban rizik za polja kukuruza koja ulaze u vitalno razdoblje razvoja. Globalne zalihe već su poremećene ratom u Ukrajini, koji ograničava izvoz jednog od najvećih svjetskih izvoznika.