Francuska je prestigla Švedsku i postala najveći europski neto izvoznik električne energije, dok je Njemačka u prvoj polovici ove godine gotovo postala neto uvoznik.
Hrvatska je bitno smanjivši neto uvoz popravila bilancu u odnosu na drugu polovicu prošle godine.
Ukupni francuski neto izvoz iznosio je 17,6 teravatsati, a najviše je električne energije izvezeno u Veliku Britaniju i Italiju, navodi se u podacima platforme za obradu energetskih podataka EnAppSys.
Francuska je u prvih šest mjeseci ove godine izvezla 31,9 teravatsati, a uvezla 14,3 teravatsati električne energije.
Francuske nuklearne elektrane su bitan čimbenik europskog tržišta električne energije, premda rade tek na 50 posto kapaciteta i unatoč povećanoj proizvodnji iz obnovljivih izvora.
Druga na ljestvici Švedska ima neto izvozni učinak od 14,6 teravatsati.
Treća je Španjolska s 8,8 teravatsati neto izvezene struje, a tu veliki doprinos daju upravo obnovljivi izvori, odnosno solarna energije.
Njemačka je u prvoj polovici godine neto izvezla 600 tisuća megavatsati nakon što je u drugoj polovici prošle godine bila neto izvoznik 9,2 teravatsata. Razlog leži u zatvaranju tamošnjih nuklearnih elektrana i nemogućnosti da se brzo nadoknadi ta proizvodnja obnovljivim izvorima.
Podaci uključuju i Hrvatsku koja je u prvoj polovici ove godine uvezla 3,4 teravatsati električne energije, a izvezla 2,9 teravatsati. Dakle, neto uvoz je 500 tisuća megavatsati. U drugoj polovici prošle godine Hrvatska je neto uvezla 2,6 teravatsati.
Najveći europski uvoznici su u prvoj polovici godine Italija s 25,9 teravatsati neto uvezene električne energije te Velika Britanija s 14,7 teravatsati.
U prvih šest mjeseci 2023. Slovenija je bila neto izvoznik u količini 500 tisuća megavatsati, Bosna i Hercegovina u količini od čak 2,4 teravatsata, a Srbija je bila neto izvoznik u količini od 800 tisuća megavatsati. Od te tri zemlje jedino je Bosna i Hercegovina bila neto izvoznik i u drugoj polovici prošle godine.