Nafta je zabilježila prvi pad u tri sesije jer je zaostala potražnja za dizelom u SAD-u zasjenila prekid isporuka iz Turske.
West Texas Intermediate futures trgovalo se blizu 73 dolara po barelu nakon što je u srijedu zatvorilo 0,3 posto niže. Podaci američke vlade prošli su tjedan pokazali da su se zalihe sirove nafte najviše smanjile ove godine, ali je potražnja za destilatima nastavila slabiti na najnižoj sezonskoj razini od 2016., što je znak slabog gospodarstva.
Nafta je ojačala početkom ovog tjedna nakon što je spor između Iraka, Turske i kurdskih vlasti zaustavio izvoz oko 400.000 barela dnevno iz luke Ceyhan. Međutim, WTI je na putu za svoj peti mjesečni pad zbog bankarske krize, zabrinutosti zbog recesije i otporne ruske proizvodnje.
"Rasprodaja nafte zbog bankarske krize mogla bi biti iza nas", rekla je Jessica Amir, tržišna strateginja tvrtke Saxo Capital Markets Ltd. u Sydneyu. "Tržište je također zabrinuto zbog zaliha s Bliskog istoka."
Većina promatrača tržišta još uvijek se kladi na oporavak Kine koji podupire porast cijena kasnije ove godine, a komentari dviju velikih naftnih kompanija u zemlji daju optimistične izglede. PetroChina i Cnooc Ltd. rekli su da oporavljanje domaćeg gospodarstva može pomoći u ublažavanju utjecaja sporijeg globalnog rasta.
Cijene:
-
WTI za isporuku u svibnju pao je za 0,3 posto na 72,78 dolara po barelu u 10:15 ujutro u Singapuru.
-
Brent za poravnanje u svibnju pao je 0,4 posto na 78,00 dolara po barelu.