Nafta je bila stabilna jer su ulagači odvagnuli znakove smanjenja američkih zaliha sirove nafte u odnosu na zabrinutost oko neujednačenog oporavka potražnje i izglede za daljnje monetarno stezanje.
West Texas Intermediate trgovao se ispod 81 dolara po barelu nakon zatvaranja u utorak, kada se malo promijenio. Američki institut za naftu izvijestio je da su zalihe sirove nafte u skladištu u Cushingu, Oklahoma, ponovno pale prošli tjedan. Ako vladini podaci potvrde isto kasnije u srijedu, to će biti najdulji niz pada u više od godinu dana.
Međutim, oporavak potrošnje goriva bio je neujednačen jer se Azija bori s poplavom ruske nafte na već dobro opskrbljenom tržištu. Rafinerije u regiji razmišljaju o smanjenju proizvodnje jer su profiti od pretvaranja sirove nafte u proizvode poput dizela pali, dok su vremenski rasponi za referentnu razinu u Dubaiju oslabili.
"Cijene nafte ostale su prilično ograničene", rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije za ING Groep NV u Singapuru. "Čini se da još uvijek postoje neke zabrinutosti u vezi sa širim izgledima potražnje, a slabije rafinerijske marže samo će povećati tu zabrinutost."
Nafta se oporavila nakon što je sredinom ožujka pala na najnižu razinu u 15 mjeseci nakon previranja u bankarskom sektoru. Iznenađujuća najava OPEC+ o smanjenju proizvodnje i obuzdavanju iračkih tokova poduprla je neke dobitke, iako bi se izvoz iz iračke regije Kurdistan mogao nastaviti ovaj tjedan.
Ekonomsko istraživanje Federalnih rezervi trebalo bi biti objavljeno kasnije u srijedu i pružiti daljnji uvid u zdravlje američkog gospodarstva, zajedno s putanjom monetarne politike.
Cijene:
-
WTI za isporuku u svibnju bila je stabilna na 80,78 dolara po barelu u 12:08 u Singapuru.
-
Brent za lipanjsku nagodbu bio je malo promijenjen na 84,66 dolara po barelu.