Cijena nafte se stabilizovala, a investitori su i dalje pratili dešavanja u Kini (gdje tražnja raste zbog ponovnog otvaranja zemlje nakon pandemije), u Sjedinjenim Američkim Državama (gdje je dolar blago oslabio) i u Rusiji (gdje su zalihe energenata postale upitne zbog novih ograničenja).
Fjučersi West Texas Intermediate držali su se iznad nivoa od 81 dolar po barelu nakon što su poslije dvonedjeljnog napretka došli na najviši nivo sa zatvaranja još od sredine novembra. Slabiji dolar jeste doprinio rastu cijena nafte, ali je takođe obim trgovanja u Aziji bio smanjen jer mnoge zemlje, uključujući Kinu i Singapur, obilježavaju početak lunarne nove godine.
Odluka kineskih vlasti da napuste politiku nulte tolerancije virusa dovela je do uvjerenja da će se potrošnja nafte najvećeg svjetskog uvoznika uvećati. Nakon odluke mnogi kineski državljani su otputovali u svoja rodna mjesta na proslavu praznika, a očekuje se i da će industrijska proizvodnja nastaviti da se oporavlja nakon što se radnici vrate u postrojenja.
Ova promjena u Kini je pomogla nafti da promijeni pravac nakon slabog početka godine. Naznake da bi Federalne rezerve mogle da prekinu ciklus zatezanja monetarne politike, i tako uspore rast dolara, takođe su doprinijele rastu cijena nafte. Investitori takođe prate moguća ograničenja u trgovini ruskom naftom dok se rat u Ukrajini nastavlja.
Ministarka finansija SAD-a Janet Yellen tokom vikenda je izrazila uvjerenje da se zabrana trgovine ruskom naftom može proširiti i na derivate, ali je priznala da će to biti komplikovaniji zadatak.
Sa druge strane, Moskva će uskoro izdati uredbu kojom se precizira zabrana ruskim kompanijama da prodaju naftu onima koji se pridržavaju dogovora o ograničenju cijena nafte iz Rusije, piše list Kommersant.
Prije otvaranja evropskih tržišta cijena fjučersa Brent za mart bila je oko neutralne linije, na 87,57 dolara po barelu, dok su martovski fjučersi WTI takođe bili gotovo nepromijenjeni u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosili su 81,6 dolara po barelu.