Vlada Republike Srpske zatražila je danas od Savjeta ministara BiH da dozvoli izvoz peleta u periodu od 60 dana, a da po isteku tog perioda uvede izvozna ograničenja.
Iz Vlade RS je saopšteno da su donijeli zaključak i uputili ga u Savjet ministara BiH, kojim traže da za drvni sortiment pelet (označen tarifnim brojem 4401, odnosno podbrojem 4401 31 00 00) bude dozvoljen izvoz u periodu od 60 dana.
"Vlada traži da po isteku tog perioda Savjet ministara uvede izvozna ograničenja tako da privredni subjekti mogu izvesti do jedne polovine proizvedene robe po navedenim tarifnim brojevima", navode u Vladi.
Takođe, Vlada RS traži od Savjeta ministara BiH da se uvedu izvozna ograničenja za šumski drvni sortiment ogrjevno drvo (označen tarifnim brojem 4401, odnosno podbrojevima 4401 12 00 00 i 4401 22 90 003) za period od 1. decembra 2022. godine do 31. decembra 2023. godine tako da privredni subjekti mogu izvesti do jedne polovine proizvedene robe po navedenim tarifnim brojevima.
Savjet ministara BiH ranije je privremeno zabranio izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta do 31. januara 2023. godine, nakon čega je na domaćem tržištu ograničena cijena peleta na 560 KM po toni.
Više: I pored neslaganja proizvođača produžena zabrana izvoza peleta
Proizvođači peleta obustavljaju proizvodnju, strani investitori preispituju odluke
Odluku o privremenom ograničenju cijene peleta (480 KM + PDV po toni), koju su donijele entitetske vlade, proizvođači su prihvatili kao prelaznu mjeru uprkos, kako su rekli, snabdjevenosti domaćeg tržišta.
Bioenergy Evrope je dao podršku bh. certificiranim proizvođačima peleta. Izviješteni su o teškoj situaciji u kojoj se nalaze proizvođači ENplus peleta u Bosni i Hercegovini, uzrokovanoj odlukama vlada o zabrani izvoza peleta iz zemlje. Podršku su dobili i od Evropskog vijeća za pelet.