Na izvanrednoj sjednici Vijeća ministara 15. prosinca nije usvojena odluka o izvozu peleta iz BiH. Proizvođači najavljuju tužbe protiv ministara koji su glasovali protiv odluke, te tužbe protiv Vijeća ministara BiH. Resorni ministar Staša Košarac optužuje političare iz FBiH.
Vijeće ministara BiH (VM BiH) na 82. izvanrednoj telefonskoj sjednici, 15. prosinca 2022. godine, nakon obavljenih konzultacija u drugom krugu glasovanja, nije postiglo potreban konsenzus o usvajanju odluke kojom se trebao omogućiti izvoz peleta iz BiH. Protiv su glasovali ministar sigurnosti Selmo Cikotić, ministar obrane Sifet Podžić i zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice Dževad Mahmutović. Kako je rečeno za Bloomberg Adriju, ministri nisu dali potporu novoj odluci vodeći se smjernicama i preporukama Vlade FBiH.
No, nisu svi ministri iz Federacije BiH bili protiv. Tu su još ministar pravde Josip Grubeša, ministrica civilnih poslova Ankica Gudeljević i ministar financija i trezora Vjekoslav Bevanda, koji su podržali novu odluku. Ministrica vanjskih poslova nije prisustvovala sjednici.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, koji je do sada bio zagovornik zabrane izvoza peleta, sada je okrivio dio političkih struktura iz Federacije BiH da kontinuirano opstruiraju usvajanje važnih odluka za domaći privredni sektor." Kako smo ranije pisali, vlade oba entiteta bile su protiv odobrenja izvoza peleta.
Više na: Novi zahtjevi za produljenje zabrane izvoza drvnih sortimenata
Zaokret se dogodio pred posljednju, 82. izvanrednu sjednicu. Vlada Republike Srpske je podržala puštanje izvoza na 60 dana dok je Vlada FBiH bila protiv.
"Glasovanjem protiv odluke o izvozu peleta izravno su ugrozili interese realnog sektora i poslovne zajednice kako u Republici Srpskoj tako i u Federaciji BiH", izjavio je Košarac.
Više na: Vlada FBiH ne podržava izvoz peleta na 60 dana
Alvin Jusufović iz Eco Madere Bugojno donio je kapital iz Njemačke i otvorio tvrtku za proizvodnju peleta u Bugojnu. U Njemačkoj se zalagao da na vrećama peleta ostane oznaka da je taj proizvod iz Bosne i Hercegovine, što smatra svojim najvećim uspjehom.
"Prva inicijativa zabrane izvoza je došla od RS-a, sada oni bacaju lopticu na drugu stranu, mislim da je to samo njihov dogovor. Za mene su svi oni krivci", rekao je.
Više na: Vlada Republike Srpske traži da se dozvoli izvoz peleta na 60 dana
Certificirani proizvođači peleta su nekoliko dana nakon sjednice VM BiH za Bloomberg Adriju rekli da će tražiti nadoknadu štete koju trpe. Najavljene su tužbe protiv ministara koji su glasovali protiv ukidanja zabrane izvoza. Goran Ivanović iz Asocijacije proizvođača peleta u BiH kaže da je dodatni cilj da se spriječi buduće uplitanje u ovu branšu.
"Mi ćemo se obratiti Sudu BiH, Ustavnom sudu i Apelacionom sudu BiH - prvo jednom opomenom pred tužbu, a pozvat ćemo makar na moralnu odgovornost ministre koji su glasovali protiv", kaže Ivanović. Dopis proizvođača peleta će ići i ka Europskoj komisiji.
Kako kaže, sve analize pokazuju da nema razloga za postojanje zabrane te da je riječ o opstanku čitave industrije. Štete zbog zabrane izvoza dostižu vrijednost od oko 300 milijuna eura.
"Neki su javno izjavili, čak i iz Privredne komore RS, da im je cilj da zadrže pelet na domaćem tržištu kako bi mogli izvoziti više struje", dodao je.
Određeni proizvođači su već prekinuli proizvodnju. Zabrana izvoza peleta, koja traje od lipnja ove godine i još je na snazi, nanosi možda nepovratnu štetu. Kako proizvođači kažu, nema tražnje za peletom na domaćem, ali ni na inozemnom tržištu.
Više na: Proizvođači peleta obustavljaju proizvodnju, strani investitori preispituju odluke
Proizvođači peleta su nam potvrdili da nikad nisu podizali cijenu peleta, pa ni onog kategorije A1, iznad 750 KM po toni. A1 pelet se izvozi u Europsku uniju jer je najviše kvalitete. Zbog visoke cijene, više od A2 peleta, nije mnogo tražen u BiH. Zabranom izvoza obuhvaćen je A1, A2, B i industrijski pelet.