Vlada Republike Srpske zatražila je od Savjeta ministara BiH da dozvoli da se pola proizvedenog peleta u BiH izveze, a da se druga polovina stavi na raspolaganje domaćim potrošačima i da cijena bude ograničena na 550 KM po toni peleta.
Ministrica finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je danas da, ako Savjet ministara BiH ne donese navedenu odluku, Republika Srpska će donijeti samostalno takvu vrstu odluke.
"Javljaju nam se privrednici i građani i zatražili smo od Savjeta ministara BiH da do 1. novembra donese odluku, predložili smo da se dozvoli izvoz 50 odsto proizvedenog peleta, a 50 odsto da ostane za domaće tržište i da cijena ne bude veća od 550 KM. Ako Savjet ministara BiH ne usvoji to do 1. novembra, mi ćemo biti prisiljeni da u Vladi donesemo takvu odluku, mi to možemo", istakla je Vidović.
Dodala je da se zakoni krše na sve strane, ali da u Vladi RS ne smatraju da bi to bilo kršenje zakona već podrška građanima da se snabdiju ogrjevom za ovu zimu.
"Prema tome, možemo donijeti takvu odluku i mi ćemo to uraditi u idući četvrtak, ako Savjet ministara ne donese odluku. Nadamo se da će je donijeti, jer je isto mišljenje i u Federaciji BiH", naglasila je Vidović.
Podsjećamo, Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) uputilo je inicijativu Savjetu ministara BiH i Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u kojoj traži da donesu Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, na isti način kao što je to učinjeno u junu ove godine.
Više: Poslodavci u FBiH traže nastavak zabrane izvoza ogrjevnog drveta
Naime, odlukom iz juna privremena zabrana izvoza propisana je za proizvode iz 21 tarifne oznake. U julu je to izmijenjeno i od zabrane izvoza izuzeti su drveni briketi.
Zatim je u septembru donesena nova odluka koja obuhvata 13 tarifnih oznaka, među kojima i ogrjevno drvo, a između ostalog, ponovo su obuhvaćeni i drveni briketi. Ta odluka se primjenjuje do 31. oktobra 2022. godine.
Drvoprerađivači su kazali ranije da je domaće tržište 95 posto snabdjeveno te da bi nova zabrana izvoza mogla ugroziti njihovo poslovanje. Cijena peleta po toni je u prosjeku 750 KM, dok neki proizvođači tonu prodaju za 920 KM.