Vlada Federacije BiH (FBiH) zatražiće od Savjeta ministara BiH da do kraja godine produži zabranu izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH, kao i drvenih briketa.
Vlada FBiH je danas, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, prihvatila inicijativu za produženje važenja Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH do 31. decembra 2022. godine.
"Vlada će Savjetu ministara BiH uputiti inicijativu da zaduži Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da, u što kraćem roku, a ne kasnije od petnaest dana od njenog usvajanja, pripremi i uputi Savjetu ministara BiH na razmatranje i odlučivanje odgovarajuću odluku kojom bi do 31. decembra 2022. godine bilo produženo važenje Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH, u kojoj je zabrana izvoza bila određena i za drvene brikete", saopšteno je iz Vlade FBiH.
Više: Zabranjen izvoz oblovine, ogrjevnog drveta i peleta iz BiH
Takođe, u inicijativi je navedeno da Vlada FBiH smatra da je neophodno produžiti važenje ove odluke, jer sezona grijanja počinje od oktobra i sasvim je izvjesno očekivati drastičan porast potražnje za ovim proizvodima.
"Produženje važenja Odluke je u funkciji zaštite interesa građana, fizičkih i pravnih osoba, kao i javnih ustanova u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite koji koriste ovu vrstu energenta", ističu u Vladi FBiH.
Imajući to u vidu, dodaju, u predstojećoj sezoni grijanja bi produženjem važenja Odluke do kraja 2022. godine bilo osigurano uredno snabdijevanje ogrjevnim drvetom i peletom, ali i ekonomski održivo poslovanje proizvođača, uz socijalnu osjetljivost i društvenu odgovornost primjerenu ekonomskoj realnosti u BiH.
Podsjećamo, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija rekao je u intervjuu za Bloomberg Adriju da se ne smije dozvoliti da građani BiH budu dovedeni u krizu i da nemaju neophodne proizvode s domaćeg tržišta.
"Naravno, bez namjere da spriječimo privatne kompanije da ostvare ekstra profit na međunarodnom tržištu, dovoljne količine robe za domaće potrošače mora biti, a onda nek izvoze koliko god žele", istakao je Tegeltija.
Istraživanje Bloomberg Adrije pokazalo je i da će pelet u BiH uskoro dostići cijenu od 1.000 KM po toni te da vlada nestašica na EU tržištu.