Privremena zabrana izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH, kao i drvenih briketa ističe 21. rujna. Vlada Federacije BiH će zatražiti od Vijeća ministara BiH da se ona produlji jer "sezona grijanja počinje od listopada i sasvim je izvjesno očekivati drastičan porast potražnje za ovim proizvodima."
U svom priopćenju Vlada FBiH je navela da je "produženje važenja odluke u funkciji zaštite interesa građana, fizičkih i pravnih osoba, kao i javnih ustanova u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite koji koriste ovu vrstu energenta."
Međutim, Vlada Federacije u posljednjih više od 70 dana nije obavila razgovore s proizvođačima ogrjevnog drveta i peleta u ovom entitetu kako bi se našlo "idealno" rješenje za njih, ali i za građane BiH.
Federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović nije se odazvao na pozive Bloomberg Adrije do objavljivanja ovog teksta.
S druge strane, iz Republike Srpske će uslijediti nešto drugačija inicijativa.
Goran Račić iz Privredne komore Republike Srpske rekao je za Bloomberg Adriju da su u posljednjih mjesec dana vodili intenzivne razgovore s proizvođačima ogrjevnog drveta i peleta. Rekao je da su postigli okvirni dogovor da spuste cijene za domaće tržište, tako da bi ogrjevno drvo bilo 180 KM + PDV, a pelet 480 KM + PDV po toni.
Račić smatra da su potrebne kvote za izvoz kako bi proizvođači iskoristili trenutnu situaciju s visokim cijenama na europskom tržištu.
"O toj temi smo razgovarali s ministrom Košarcem i predsjedavajućim Tegeltijom, koji smatraju da je naš prijedlog razuman i realan kako bi se zadovoljilo domaće tržište, ali i da se viškovi plasiraju na vanjsko tržište", rekao je Račić.
Dodao je da postoje proizvođači peleta kojima je cijena od 480 KM zadovoljavajuća jer snabdijevaju domaće tržište dok drugi proizvođači koji ne žele da plasiraju pelet na domaće tržište već čekaju otvaranje europskog tržišta.
Ranije je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija rekao u intervjuu za Bloomberg Adriju da se ne smije dozvoliti da građani BiH budu dovedeni u krizu i da nemaju neophodne proizvode s domaćeg tržišta.
"Naravno, bez namjere da spriječimo privatne kompanije da ostvare ekstra profit na međunarodnom tržištu, dovoljne količine robe za domaće potrošače mora biti, a onda nek izvoze koliko god žele", istakao je Tegeltija.
Trenutno se cijena tone peleta u BiH kreće od 700 do 750 KM.
Produljenje zabrane izvoza bi stabiliziralo domaće tržište i osigurale bi se dovoljne količine za domaće tržište, rekao je Muhamed Helać za Bloomberg Adriju, menadžer tvrtke "Drvosječa", koja je na tržištu svih vrsta ogrjeva i energetike u BiH, ali i Europi.
"Vlada mora imati na umu da mora u određenom procentu misliti i na firme, nijedna firma neće ići na svoju štetu tako što će plasirati proizvode po nižoj cijeni kada se može plasirati po puno višim cijenama vani", dodao je.
U svakom slučaju, zabrana će biti udar na drvoprerađivače, rekao je. Ako se zabrana ne produži, čeka nas scenarij da će tona peleta biti 1.000 KM.
"Slično se dogodilo s briketom, dok je trajala zabrana izvoza, cijena se kretala oko 360 KM, čim je napravljeno izuzeće za brikete, cijena briketa je porasla na 900 KM po toni. Vlast u ruci ima mač s dvije oštrice", istakao je Helać.
Dodao je da su trenutne cijene peleta u Hrvatskoj od 500 do 600 eura po toni, dok se u drugim državama članicama EU cijena kreće oko 700 eura po toni. Razlog je nedostatak peleta na tržištu EU zbog obustavljenog uvoza iz Bjelorusije, Rusije i Ukrajine.
"Ono što je izgledno je da na tržištu EU nedostaje 2,5 milijuna tona peleta", rekao je.
Početkom kolovoza ove godine cijena jedne tone peleta u Bosni i Hercegovini kretala se oko 640 KM (327,33 eura). Nakon zabrane izvoza ta cijena pala je na 590 KM (301,75 eura) po toni. Međutim, rast cijena goriva, koji je ključan u drvoprerađivačkoj industriji, dolio je ulje na vatru te vratio cijene peleta na 640 KM.
"Optimalna odluka bi bila da se uvedu određene kvote, nakon ozbiljnih analiza koje je Vlada trebala do sada obaviti, jer se obavezala odlukom zabrane izvoza da će to i učiniti. Pomoću te analize bi se moglo odrediti koliko bi se izvozilo, a da to ne narušava domaće tržište", zaključio je Helać.
Situacija u Srbiji
Kako bi stabilizirala tržište ogrjevnog drveta i peleta, Vlada Srbije je prvo krajem svibnja ograničila izvoz pojedinih drvnih sortimenata na dva mjeseca, a kako se tržište nije stabiliziralo, tu je odluku početkom svibnja produžila za još šest mjeseci. Osim toga, Vlada je tada ograničila cijenu peleta na 38.000 dinara (320 eura) po toni. To će ograničenje vrijediti 90 dana, odnosno do 1. studenog.
Uskoro više na: Ograničenje cena pored mleka uzdrmalo i tržište peleta - nigde ga nema
Bloomberg Adria kontaktirala je nekoliko skladišta peleta kako bi istražila jesu li vladine mjere imale učinka i je li se situacija na tržištu konačno stabilizirala, svugdje je bio isti odgovor: "Nema peleta". Neka skladišta do kojih smo pokušali doći bila su zauzeta ili nisu odgovarala na pozive.
- uz pomoć Svjetlane Šurlan i Suzane Peljto