Nakon sastanka svih najvećih proizvođača peleta iz cijele BiH izneseno je upozorenje da će se morati obustaviti proizvodnja ukoliko ne bude izmijenjena Odluka o zabrani izvoza. Tražnja za peletom je stala, a Odluka važi do 31. siječnja 2023. godine.
Goran Ivanović, predsjednik Udruženja proizvođača peleta BiH, rekao je za Bloomberg Adriju da je domaće tržište snabdjeveno 95 posto. Posljednje narudžbe se isporučuju u sljedećih sedam dana.
"U ovom periodu ćemo pokušati sjesti s vlastima i sagovornicima koji mogu razumjeti čitavu situaciju. U suprotnom prijeti gašenje proizvodnje ukoliko se ne omogući izvoz", ističe Ivanović.
Pročitajte: Stotine milijuna štete, tržišta peleta nam pred nosom 'kradu' SAD i Kanada
Udruženje je spremno pokrenuti aktivnosti da se popuni dio domaćeg tržišta na kojem još postoji nedostatak manjih količina peleta kao i javnih ustanova.
"Omogućavanjem izvoza ogrjeva nekim proizvođačima je sirovina poskupjela 30 posto, a time i pelet", dodao je Ivanović. "Strpljenje naših inostranih kupaca je na izmaku i prijete nam tužbama."
Cijena peleta na europskom tržištu je pala za 150 eura. Takvo kretanje cijena, uz omogućen izvoz, bi djelovalo kao regulator domaćeg tržišta i smanjenja cijena.
"Primjetno je usporavanje ino tražnje svih finalnih proizvoda drvne industrije. Još se jedino traži energija, a mi ćemo s ovakvim ograničenjima imati manjak u spoljnotrgovinskom bilansu za 300-500 milijuna eura", rekao je Ivanović.
Ranije je za naš mediji rekao da je šteta koju je nanijela odluka Vijeća ministra BiH u stotinama milijuna maraka. Većina investicija koje dobiju proizvođači peleta dolaze iz BiH.
"Mi imamo proizvođače peleta koji su 90 posto izvozili svoj proizvod. Neki investitori su i pokrenuli porizvodnju pelta zbog izvoza. S druge strane imamo proizvođače peleta koji su svoj proizvod plasirali samo na domaće tržište", rekao je Ivanović. Razgovori i konsultacije sa članovima Vijeća ministra nikada nisu održani.
Pročitajte: I pored neslaganja proizvođača, produžena zabrana izvoza peleta
Odluka Vijeća ministara je donesena u skladu s inicijativama Vlade Republike Srpske i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, a nakon što je utvrđeno da ranije donesenom odlukom nisu ispunjeni ciljevi njenog donošenja, priopćili su. To se, prije svega, odnosi na enorman rast cijena određenih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta, koji nije zasnovan na realnim troškovima njihove proizvodnje, već se cijena formira na osnovu kretanja cijena na međunarodnom tržištu, a koje domaće tržište ne može pratiti.
"Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH zaduženo je da, u okviru svojih nadležnosti i u koordinaciji s drugim nadležnim institucijima na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, iznađe način za uvođenje izvoznih ograničenja za određene šumske drvne sortimente i proizvode od drveta, sve u skladu s dostavljenim inicijativama entitetskih nadležnih institucija", navode iz Vijeća ministara BiH.
Trenutno se cijena tone peleta kreće od 680 KM do 750 KM po toni.