Privremena zabrana izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta iz Bosne i Hercegovine (BiH) bila je jedna od ključnih tema prošle godine, a podaci pokazuju da je zabrana rezultirala manjom količinom izvezene robe, ali većim prihodom ostvarenim na osnovu izvoza, što je posljedica rasta cijena ovih sirovina na svjetskom tržištu.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH izradilo je Izvještaj o efektima primjene Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta.
Izvještaj je izrađen kako bi pomogao Savjetu ministara BiH da odluči o novom Prijedlogu odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, a koji se odnosi na drvne sortimente iz tarifnog broja 4403 (oblovina).
Više: Košarac: Odluka o izvozu peleta upućena Vijeću ministara BiH
U Ministarstvu ističu da su drvni sortimenti iz navedenog tarifnog broja bili uključeni u svaku prethodnu odluku, te da su i ostvareni efekti najveći.
Podaci pokazuju da je količina izvezene oblovine u 2022. godini pala u odnosu na 2021. godinu, ali da je ukupna vrijednost izvezene robe rasla.
"Značajan je rast izvezenih količina oblovine, gdje je jasno vidljiv rast izvoza u samo dvije godine veći od 100 odsto, a koji je u 2021. godini iznosio 49,3 miliona kilograma. Prethodne odluke o zabrani izvoza drvnih sortimenata su ostvarile svoj cilj jer je količina izvezenih sortimenata u 2022. godini smanjena na 39,7 miliona kilograma, što predstavlja pad izvoza za 19 odsto", navode u Ministarstvu.
Imajući u vidu činjenicu da su zaštitne mjere stupile na snagu 15. juna 2022. godine, te količine šumskih drvnih sortimenata koje su do tada izvezene, dodaju, nesporno je da su zaštitne mjere dale pozitivne efekte, sprečavajući nastanak krupnih poremećaja na tržištu ovih proizvoda usljed povećanog izvoza.
"Istovremeno, vrijednost izvoza se uvećavala u čitavom referentnom periodu, pa čak i u 2022. godini, što pokazuje da su, bez obzira na manje izvezene količine, ostvareni značajni izvozni rezultati. Ostvareno je smanjenje izvoza, što je dovelo do veće raspoloživosti drvnih sortimenata za domaću privredu, dok je ujedno ostvaren i veći prihod od izvoza", naglašavaju u Ministarstvu.
Što se tiče ukupnog izvoza iz BiH šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta koji su bili predmet prethodnih odluka, a koji nisu predmet aktuelnog Prijedloga odluke, takođe je smanjena količina te povećana vrijednost izvezene robe.
Došlo je do smanjenja izvezenih količina u 2022. godini, u odnosu na 2021. godinu, sa 663,3 miliona kg na 543,4 miliona kg. Istovremeno, vrijednost izvoza se u periodu primjene Odluke znatno uvećala i bez obzira na manje izvezene količine ostvareni su značajni izvozni rezultati.
"Ostvareno smanjenje izvoza dovelo je do veće raspoloživosti drvnih sortimenata za domaću privredu, dok je ujedno ostvaren i veći prihod od izvoza", navode u Ministarstvu.
Posebno napominju da su mjere dovele do pozitivnih efekata koji se ogledaju u tome da su izbjegnute kritične nestašice sirovina za privredu i ogrjeva za stanovništvo i da je došlo do stabilizacije tržišta, pa se izbjeglo prenošenje krupnih poremećaja s inostranog tržišta na domaće tržište predmetnih proizvoda.
Upravo su navedeni krupni poremećaji na svjetskim tržištima energenata doveli do privremene zabrane izvoza iz BiH, a u Ministarstvu tvrde da su prilikom produžavanja zabrane izvoza vodili računa o situaciji na tržištu, tako da su neke tarifne oznake izuzete od zabrane.
Podsjećamo, Odluka o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta primjenjivala se do 31. januara ove godine, nakon čega je nova odluka upućena Savjetu ministara BiH 7. februara ove godine.
U Ministarstvu ističu da su nadležne institucije, uključujući privrednike, ocijenile da su mjere bile neophodne, da su ostvarile efekte u smislu stabilizacije tržišta i snabdjevenosti predmetnim proizvodima, te da je data podrška za uvođenje ovakvih mjera i u narednom periodu, posebno da su mjere zabrane neophodne za oblovinu.
Međutim, iako u Ministarstvu imaju podršku privrednika, nekoliko proizvođača peleta tužilo je BiH tražeći naknadu izgubljene dobiti zbog višemjesečne zabrane izvoza peleta.
Više: Proizvođači peleta tuže državu i traže naknadu štete
Tvrde da štete zbog zabrane izvoza dostižu vrijednost od oko 300 miliona evra.