Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara Staša Košarac rekao je danas da je prijedlog o zabrani izvoza oblovine iz BiH dostavljen Vijeću ministara, te da očekuje da će na narednim sjednicama takva odluka biti usvojena.
Košarac je podsjetio da je Vlada Republike Srpske, u koordinaciji sa poslovnom zajednicom, donijela zaključak kojim se traži zabrana izvoza oblovine iz BiH.
"Smatramo da je to dobra politika, da će u tom kontekstu sirovina biti mnogo pristupačnija našim kompanijama koje se bave preradom drveta, nego da ta oblovina ide u neke druge zemlje", rekao je Košarac.
On je rekao da je i Vlada Federacije BiH podržala odluku o zabrani izvoza oblovine iz BiH.
"Dolazimo u situaciju kada o tome treba razgovarati sa delegacijom EU čiji je stav da je to jedna od zaštitnih mjera koja nije dobra. Nije dobra za njih jer po jeftinim cijenama dobiju sirovinu i tamo zapošljavaju ljude", istakao je Košarac.
Pročitajte: Efekti zabrane izvoza: Privrednici prodali manje, a zaradili više
Podaci pokazuju da je količina izvezene oblovine u 2022. godini pala u odnosu na 2021. godinu, ali da je ukupna vrijednost izvezene robe rasla.
"Značajan je rast izvezenih količina oblovine, gdje je jasno vidljiv rast izvoza u samo dvije godine veći od 100 odsto, a koji je u 2021. godini iznosio 49,3 miliona kilograma. Prethodne odluke o zabrani izvoza drvnih sortimenata su ostvarile svoj cilj jer je količina izvezenih sortimenata u 2022. godini smanjena na 39,7 miliona kilograma, što predstavlja pad izvoza za 19 odsto", navode u Ministarstvu.
Imajući u vidu činjenicu da su zaštitne mjere stupile na snagu 15. juna 2022. godine, te količine šumskih drvnih sortimenata koje su do tada izvezene, dodaju, nesporno je da su zaštitne mjere dale pozitivne efekte, sprečavajući nastanak krupnih poremećaja na tržištu ovih proizvoda usljed povećanog izvoza.
"Istovremeno, vrijednost izvoza se uvećavala u čitavom referentnom periodu, pa čak i u 2022. godini, što pokazuje da su, bez obzira na manje izvezene količine, ostvareni značajni izvozni rezultati. Ostvareno je smanjenje izvoza, što je dovelo do veće raspoloživosti drvnih sortimenata za domaću privredu, dok je ujedno ostvaren i veći prihod od izvoza", naglašavaju u Ministarstvu.
Drvni sortimenti FBiH
Ukupna proizvodnja šumskih sortimenata u periodu od siječnja do kraja veljače 2023. godine u odnosu na isti period lani manja je za 32,3 posto (ili 87.000 m3). Ukupna prodaja šumskih sortimenata u istom periodu je količinski manja za 28,5 posto (ili 65.000 m3).
Proizvodnja sortimenata od četinjača je manja za 58.000 m3 (36,5 posto), dok je proizvodnja sortimenata od listača manja za 29.000 m3 (26,2 posto).
Prodaja sortimenata od četinjača manja je za 42.000 m3 (30,6 posto), dok je prodaja sortimenata od listača manja za 24.000 m3 (25,3 posto).
- Uz pomoć Svjetlane Šurlan