Nafta je ostvarila najduži mjesečni rast u više od desetljeća jer su se čelnici Europske unije složili provoditi djelomičnu zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije, dok je Kina dodatno ublažila antivirusne mjere, pomažući potražnji.
Nafta Brent premašila je 123 dolara za barel, dosegnuvši najvišu razinu u dva mjeseca. Posljednji krug sankcija EU-a zabranio bi kupnju nafte iz Rusije dopremljene morem, ali uključuje privremeno izuzeće za naftovode, rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel. Paket, osmišljen da kazni Moskvu za invaziju na Ukrajinu, također predlaže zabranu osiguranja u vezi s otpremom nafte u treće zemlje.
Nafta je ove godine porasla jer je sukob u Europi pooštrio globalne opskrbe u vrijeme rastuće potražnje, iscrpljivanja zaliha i podizanja cijena proizvoda na vrhunske vrijednosti svih vremena. Brent i američki standard West Texas Intermediate na putu su da završe šeste mjesečne uspone u svibnju. Cijene nafte također su podignute jer američki vozači započinju užurbanu ljetnu sezonu vožnje u zemlji, baš kada vlasti u Kini popuštaju antivirusne mjere koje su utjecale na potrošnju energije.
Potez EU dogovoren je na summitu čelnika u Bruxellesu nakon što su članice udovoljile prigovorima Mađarske, koja je blokirala embargo jer je tražila jamstva da njezine opskrbe energijom neće biti poremećene. Prema sporazumu, zemlja će nastaviti primati rusku naftu putem naftovoda.
"Iako je konačni sporazum prilično razvodnjen u odnosu na izvorni prijedlog, još uvijek mislim da je taj potez podrška," rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije u ING Groep NV u Singapuru. "U teoriji, sporazum pokriva uvoz sirove nafte iz mora, ali ako Njemačka i Poljska ostanu pri prethodnim komentarima o smanjenju ruskih tokova na nulu, učinak će biti značajniji."
Porast nafte pomogao je da se potakne najbrža inflacija u posljednjih nekoliko desetljeća, što je potaknulo središnje banke, uključujući Federalne rezerve SAD-a, da pooštre politiku. Kasnije u utorak, američki predsjednik Joe Biden održat će rijedak sastanak u Ovalnom uredu s predsjedavajućim Jeromeom Powellom kako bi razgovarali o stanju američkog i globalnog gospodarstva.
Cijene:
- Brent za srpanjsku nagodbu ojačao je 1,4 posto na 123,32 dolara za barel na burzi ICE Futures Europe u 6:32 ujutro u Londonu.
- Ugovor u kolovozu, koji ima veći volumen i otvorene interese, trgovao se 1,6 posto više na 119,42 dolara po barelu.
- West Texas Intermediate za isporuku u srpnju bio je na 118,66 dolara po barelu na njujorškoj merkantilnoj burzi, 3,1% više od nagodbe u petak.
- U ponedjeljak nije bilo nagodbe zbog praznika u SAD-u.
Rat u Ukrajini preokrenuo je globalne tokove sirove nafte, što je dovelo do razdoblja intenzivne volatilnosti dok trgovci cijene cijene u valovima poremećaja, kao i povećanu potrošnju u većini gospodarstava. Posljednji napor EU-a uslijedio je nakon zabrana SAD-a i UK-a na ruski izvoz, iako su se kupci u Aziji - posebice Kini i Indiji - uključili kako bi preuzeli više odbačenog tereta.
U Kini postoje daljnji znakovi ublažavanja karantina, poticanja mobilnosti. Šangaj će pustiti ljude u područjima za koja se smatra niskim rizikom od Covid-19 da napuste stambene komplekse.
EU lideri postigli dogovor o zabrani uvoza ruske nafte
Priča o Kini podržava rast cijena", rekao je Patterson iz ING-a. "Moramo imati na umu da bismo sigurno mogli vidjeti daljnje blokada tijekom godine s obzirom na to da Kina nastavlja provoditi svoju politiku Covid Zero."
Tržište nafte je strmo nazadovalo, "bull obrazac" obilježen kratkoročnim cijenama koje se trguju sa značajnom premijom u odnosu na dugotrajnije. Brentov brzi raspon – razlika između njegova dva najbliža ugovora – iznosio je 3,97 dolara po barelu u nazadovanju, u odnosu na 2,20 dolara na kraju travnja. Još jedan široko gledan pokazatelj, razlika prosinac-prosinac, premašio je 15 dolara po barelu.