Rusija bi mogla smanjiti svoju proizvodnju nafte za čak tri milijuna barela dnevno ako Europska unija i SAD nastave plan ograničavanja cijena, upozorili su tržišni stručnjaci.
Komentari dolaze nakon što su zemlje EU u srijedu postigle kompromis o novom paketu sankcija Rusiji, a zemlje OPEC+, uključujući Rusiju, zasebno su se dogovorile o smanjenju proizvodnje kako bi podržale globalne cijene. Pakt EU uključuje potporu ograničenju cijena za prodaju nafte trećim zemljama, mjeru osmišljenu kako bi se ograničili prihodi Rusije, a istovremeno zadržao dotok njene nafte na međunarodna tržišta.
Zamjenik ruskog premijera Alexander Novak rekao je u srijedu da bi ograničenje imalo negativan učinak i moglo dovesti do toga da njegova zemlja privremeno smanji proizvodnju. Takav bi potez gotovo sigurno uzrokovao skok cijena nafte.
Ruski predsjednik Vladimir Putin mogao bi zatvoriti čak nekoliko milijuna barela dnevno bez oštećenja svojih naftnih polja, rekao je Robert McNally, predsjednik konzultantske tvrtke Rapidan Energy Group i svojedobni savjetnik bivšeg predsjednika Georgea W. Busha. Njegovo su mišljenje ponovili i drugi iskusni promatrači tržišta u Washingtonu.
"Rusija možda neće odmah pronaći izgovor koji se može poreći za sva tri milijuna barela dnevno, ali Putin to možda neće ni morati", rekao je Kevin Book, direktor istraživačke tvrtke ClearView Energy Partners. "Čak i polovica toga mogla bi izazvati trenutni pritisak na tržišta."
Ruska proizvodnja sirove nafte i kondenzata, lakše vrste nafte, porasla je na oko 10,8 milijuna barela dnevno u srpnju, što je najveća proizvodnja od kada je zemlja napala Ukrajinu.
Plan ograničenja cijena bio je predmet hitnih napora dužnosnika američkog ministarstva financija i njihovih kolega iz G7 posljednjih tjedana. Neisprobani koncept počiva na pretpostavci da su Putinu toliko potrebni prihodi od energije da neće imati drugog izbora nego poštivati uvjete ograničenja. Zaustavljanje proizvodnje, tako se također razmišlja, moglo bi oštetiti ruske izvore nafte.
Ali McNally je rekao da bi Rusija zapravo mogla zatvoriti znatnu količinu svoje dnevne proizvodnje bez ugrožavanja budućih tokova.
Smanjenje proizvodnje nije jedina opcija za Rusiju da odgovori ako se uvede ograničenje cijena, rekao je David Goldwyn, neovisni konzultant i bivši izaslanik za energetiku u State Departmentu za vrijeme predsjednika Baracka Obame. Druge mogućnosti uključuju prekid izvoza sirove nafte putem naftovoda Družba i Kaspijskog naftovodnog konzorcija ili "odmazdu na neki način" kako bi se "u osnovi svejedno podigle cijene", rekao je.
(Ispravlja se naslov potpredsjednika Vlade Aleksandra Novaka, u trećem paragrafu.)
-- Uz pomoć Julije Fanzeres.