SAD i Iran imaju samo nekoliko tjedana da odluče žele li oživjeti svoj nuklearni sporazum iz 2015. godine, nakon što su diplomati Europske unije (EU) predstavili stranama konačni nacrt sporazuma koji bi mogao omogućiti znatno širenje izvoza iranske nafte na svjetska tržišta.
Pregovarači su u ponedjeljak u Beču okončali više od 15 mjeseci pregovora s planom koji zahtijeva potpis američkog predsjednika Joea Bidena i njegovog iranskog kolege Ebrahima Raisija, rekla su dvojica diplomata EU upoznata s procesom.
Izvorni nuklearni sporazum propao je nakon što ga je tadašnji američki predsjednik Donald Trump povukao 2018. i ponovno uveo sankcije iranskom gospodarstvu, što je Teheran natjeralo da pojača svoje obogaćivanje urana.
Nafta
Cijene nafte porasle su najviše u tjedan dana tijekom nestabilne ljetne sezone, dok su ulagači nastavili vagati ishod pregovora o američko-iranskom nuklearnom sporazumu i potencijalni udar na potražnju zbog usporavanja gospodarstva.
West Texas Futures premašio je 90 dolara po barelu. Neizvjesnost u vezi s pregovorima s Iranom pomogla je povisiti cijenu nafte na tržištu, gdje su sankcije na rusku energiju već pogoršale nestašice.
Američka uprava za energetske informacije trebala bi objaviti svoje kratkoročne prognoze u utorak, nakon čega bi u četvrtak uslijedile mjesečne snimke grupe proizvođača OPEC i Međunarodne agencije za energiju.
Cijene i tržište
Cijena nafte mogla bi nastaviti padati prije nego što se oporavi tijekom zime, jer SAD prekida prodaju iz strateških zaliha i stupa na snagu embargo EU na ruske isporuke, objavio je Energy Aspects u ponedjeljak.
"Rizik cijene nafte je na donjoj strani jer i makro i temeljni pokazatelji pokazuju slabost", rekao je Gao Jian, analitičar iz Shandonga u Zhaojin Futures Co. Vremenski rasporedi i marže rafiniranja među signalima su da cijena pada, dok bi povratak iranske nafte također gurnuo cijene niže, dodao je.
Nafta je pogođena nestabilnim trgovanjem posljednjih mjeseci jer je zabrinutost zbog globalnog usporavanja naštetila potražnji i signalizirala da je fizička ponuda i dalje ograničena. Trgovci će pozorno pratiti potrošnju, a podaci tijekom vikenda pokazuju da je kineski uvoz sirove nafte porastao u srpnju s najniže razine u četiri godine, dok bi pad maloprodajnih cijena benzina u SAD-u mogao potaknuti potrošnju.
Dok su tržišta nafte još uvijek u padu, ključni spreadovi su se smanjili, što ukazuje na popuštanje napetosti. Brent spread, razlika između njegova dva najbliža ugovora, iznosio je u utorak 1,53 dolara po barelu, u odnosu na 1,90 dolara tjedan dana ranije.