Lideri država članica postigli su dogovor o zabrani uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima, objavio je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.
"Dogovor o zabrani uvoza ruske nafte u EU. To pokriva više od dvije trećina uvoza nafte iz Rusije, čime se reže veliki izvor finansiranja njene ratne mašinerije", napisao je noćas na Twitteru predsjednik Evropskog vijeća.
Novi set sankcije također uključuju isključivanje najveće ruske banke iz Swifta, međunarodnog sistema za razmjenu poruka o bankovnim transakcijama, kao i zabranu emitiranja za tri ruske televizije.
Donesena je i odluka o sankcioniranju pojedinaca odgovornih za ratne zločine, naveo je Michel.
Dogovor o sankcijama pozdravila je i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Ona tvrdi da će se time do kraja godine smanjiti oko 90 posto uvoza ruske nafte, dok Michel govori o smanjenju od više od dvije trećine.
Dužnosnici i diplomati još moraju dogovoriti tehničke detalje, a sankcije moraju službeno usvojiti svih 27 zemalja. Michel je rekao da će se ambasadori sastati u srijedu.
Mađarska, koja će i dalje primati rusku naftu putem naftovoda, blokirala je embargo posljednjih mjesec dana tražeći garancije da njeno snabdijevanje neće biti poremećena. Budimpešta je od čelnika EU-a dobila garancije da će moći primiti zamjenske zalihe ako naftovodi budu prekinuti, izjavilo je dvoje upoznatih s razgovorima u Briselu.
Evropska komisija predložila je zabranu transporta sirove nafte iz mora šest mjeseci nakon usvajanja, dok bi rafinirani naftni proizvodi bili zaustavljeni za osam mjeseci, tvrde oni koji su upoznati s najnovijom verzijom prijedloga. Nafte koja pristiže kroz divovski naftovod Druzhba u centralnu Evropu bit će pošteđena dok se ne pronađe tehničko rješenje koje će zadovoljiti energetske potrebe Mađarske i drugih zemalja bez izlaza na more.