Države Evropske unije počinju se udruživati oko plana da ograniče cijenu ruske sirove nafte na 60 dolara po barelu, što je njihov posljednji pokušaj da postignu dogovor prije krajnjeg roka u ponedjeljak, kažu izvori upoznatim s tim pitanjem.
EU također razmatra mehanizam koji bi omogućio redovne procjene i potencijalne revizije cijena svaka dva mjeseca od sredine januara 2023., kazali su izvori. Dva izvora su rekla da bi trebao postojati dogovor da bi svako buduće ponovno postavljanje gornje granice trebalo ići najmanje pet posto ispod prosječnih tržišnih stopa. Nisu išli u detalje.
Pregovori EU-a o nivou na kojem bi se ograničila ruska nafta zapeli su od prošle sedmice. Poljska i baltičke zemlje zahtijevale su cijenu koja stavlja veći pritisak na prihode Moskve, tvrdeći da su raniji prijedlozi - koji su išli čak do 62 dolara - bili previše velikodušni. Grčka i druge zemlje otpremnice odlučile su se za višu cijenu.
Vlade članica EU imale su do četvrtka do 16 sati po briselskom vremenu iznijeti primjedbe na najnovije prijedloge.
Cifra od 60 dolara i dalje bi bila viša od one kojom se sada trguje vodećim ruskim barelima. Cijena nafte Urals u zemlji pala je ovog mjeseca na samo 50 dolara po barelu na ključnim zapadnim izvoznim terminalima u Baltičkom i Crnom moru, prema Argus Media, jednoj od vodećih kompanija za određivanje cijena na tržištu.
Cilj gornje granice cijena - koju su prvi put predložile SAD zbog zabrinutosti da su sankcije EU bile prestroge - je zadržati dotok ruske nafte kako bi se izbjegao globalni skok cijena, istovremeno ograničavajući prihode Moskve.
Poljska i baltičke zemlje paralelno su zatražile čvršći napredak u novom paketu sankcija EU. Jasnoća o tim mjerama očekuje se tokom sljedećih nekoliko dana, a izvršna vlast EU ove je sedmice također predstavila prijedloge za rješavanje zaobilaženja sankcija, korištenje zamrznute imovine i pozivanje Rusije na odgovornost za njenu agresiju na Ukrajinu.
Potrebna saglasnost svih država
Cifra od 60 dolara tek treba biti dogovorena u cijelom bloku i rasprave su u toku, rekli su izvori. Svaki dogovor na nivou EU zahtijevao bi podršku svih država članica, kao i podršku Grupe sedam. Jedan od izvora rekao je da bi cifra od 60 dolara odgovarala rasponu G7.
Kako bi se planom ograničenja cijena postigao američki cilj stabilizacije globalnih cijena nafte, nivo mora biti dovoljno privlačan Kremlju. Ako je iznad tržišne stope, Rusija i njezini kupci mogu tvrditi da je to jednostavno kao i obično. Rizik za naftna tržišta je taj da bi Moskva, ako se gornja granica postavi prenisko, mogla ispuniti prijetnju obustave proizvodnje - što će globalne cijene nafte povećati.
Grčka, Malta i Kipar zasebno su tražili garancije da pomorska industrija neće biti diskriminirana od strane međunarodnih konkurenata kao rezultat ograničenja.
Zemlje G7 imaju za cilj postaviti ograničenje cijena prije ponedjeljka, kada bi trebale stupiti na snagu šire sankcije EU na naftu. Plan ograničenja bi zabranio otpremu i usluge potrebne za transport ruske nafte, kao što su posredovanje, finansijska pomoć i osiguranje, osim ako se teret ne kupuje ispod dogovorenog praga cijene.
Većina zemalja G-7 prestat će uvoziti rusku sirovu naftu kasnije ove godine. Slična ograničenja, uključujući ograničenje cijena, za druge naftne derivate trebala bi biti uvedena u februaru.