Nafta je pala nakon dvodnevnog rasta jer je jači dolar ublažio optimizam u vezi s izgledima poboljšane kineske potražnje.
West Texas Intermediate fjučersi su pali prema 88 dolara po barelu, dok je dolar porastao prvi put u tri sesije, čineći robu čija je cijena izražena u toj valuti skupljom. To je zasjenilo očekivanja o oporavku kineske potražnje nakon što je nacija izdala paket pomoći za svoje posrnulo tržište nekretnina i ublažila neka od svojih strogih Covid Zero ograničenja.
Povećanje kineske potrošnje sirove nafte moglo bi dovesti do daljnjeg zaoštravanja tržišta, koje se sljedećeg mjeseca suočava sa sankcijama Evropske unije na tokove ruske nafte nakon što je savez OPEC+ pokrenuo ciklus smanjenja opskrbe. Fjučersi su se oporavili u ovom kvartalu nakon kontinuiranog pada zbog zabrinutosti zbog usporavanja.
Fino podešavanje kineske Covid Zero politike šalje "snažan signal" tržištu, rekao je Stephen Innes, upravljački partner u SPI Asset Managementu. Ipak, trgovci vjerovatno pokušavaju pronaći ravnotežu između trenutnih blokada virusa i mekog zakretanja strategije, dodao je.
Kinesko usavršavanje svojih pravila za Covid znači da su gradovi smanjili masovno testiranje i pustili ljude iz karantenskih kampova, u skladu s novim smjernicama objavljenim prošle sedmice, s daljnjim promjenama koje će uslijediti u malim koracima, rekli su dužnosnici u subotu. Ipak, broj slučajeva virusa i dalje raste.
Cijene
WTI za isporuku u decembru pala je na 88,37 dolara po barelu u 14:08 u Singapuru.
Brent za obračun u januaru pao je na 95,44 dolara po barelu.
Ministrica finansija Janet Yellen izjavila je u subotu da je vrlo vjerovatno da će sankcije EU prisiliti Rusiju da ponudi dio svoje sirove nafte po cijeni koju su postavili Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici, ako Moskva želi spriječiti zatvaranje nekih opskrba. Evropa će 5. decembra uvesti zabranu uvoza nafte iz mora.