Nafta se stabilizirala nakon dvodnevnog pada od gotovo šest posto jer zabrinutost zbog usporavanja potražnje i dalje visi nad tržištem.
West Texas Intermediate trgovao se iznad 74 dolara po barelu te je izbrisao sve dobitke nakon što je OPEC+ zaslijepio tržišta viješću o iznenađujućem smanjenju proizvodnje početkom ovog mjeseca. Tržišta goriva pokazuju slabost i neke rafinerije u Aziji razmatraju smanjenje prerade jer se marže smanjuju.
Nafta se mijenjala u tandemu sa širim dioničkim tržištima u posljednjim sesijama, dok su ulagači reagirali na sukobljene pokretače strože američke monetarne politike i oživljavanja Kine. Trgovci također promatraju tokove energije iz Rusije i posljedice sankcija za rat u Ukrajini, a istraživači kažu da su vjerovatno azijski kupci prekršili gornje granice cijena.
"Pad marži rafiniranja i zabrinutost u vezi s oporavkom kineske ekonomije koja se intenzivno bavi proizvodnjom sirovina i dalje opterećuju naftu", rekao je Vivek Dhar, direktor istraživanja rudarstva i energetskih dobara pri Commonwealth Bank of Australia. Strahovi od usporavanja i zabrinutost u vezi sa zdravljem američkog bankovnog sistema pridonijeli su medvjeđem raspoloženju, dodao je.
Zabrinutost zbog usporavanja potražnje zasjenila je uglavnom za naftu optimističan izvještaj o američkim zalihama. Nacionalne zalihe sirove nafte smanjile su se prošle sedmice za 5,05 miliona barela – što je drugo sedmično smanjenje – dok su zalihe benzina i destilata opale.
Cijene:
WTI za isporuku u junu porastao je za 0,3 posto na 74,51 dolara po barelu u 12:04 poslije podne u Singapuru nakon što je srijedu zatvorio padom od 3,6 posto.
Brent za poravnanje u junu bio je 0,5 posto viši i iznosio je 78,06 dolara po barelu.