Nafta je krenula prema šestom uzastopnom mjesečnom padu - što je najduži niz takvih gubitaka u više od osam godina - jer su zabrinutosti za usporavanje u SAD-u i Aziji uticale na prognoze.
Ulagači vide kako inflacija u SAD-u nastavlja ubrzavati, pojačavajući očekivanja da će Federalne rezerve biti prisiljene nastaviti podizati stope, čineći recesiju vjerovatnijom, što bi smanjilo potrošnju energije. Dok je West Texas Intermediate u petak porastao iznad 75 dolara po barelu, također je spreman za drugi sedmični gubitak.
Pad profitnih marži rafinerija u Aziji signalizira slabost potražnje u regiji, koja je najveća uvoznica nafte, ali oporavak Kine počinje hvatati maha. Vrhunski prerađivač Sinopec rekao je da će oporavak zemlje potaknuti rast potražnje za rafiniranim naftnim proizvodima za više od 10 posto ove godine.
Sirova nafta je snažno porasla nakon što su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici najavili smanjenje proizvodnje, ali su zatim odustali od svih tih dobitaka kako su se izgledi pogoršali, te je nafta u aprilu znatno pala. Opskrba iz Rusije ostala je iznenađujuće otporna unatoč sankcijama i ograničenju cijena, a oporavak Kine bio je sporiji nego što su neki očekivali.
Trgovci će paziti na zarade velikih naftnih kompanija u prvom tromjesečju, uključujući Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp. - koje bi mogle biti objavljene kasnije u petak - što bi moglo dati komentar o izgledima za globalno tržište.
"Dobici su se vratili nakon dva dana velike prodaje usred mješovitih ekonomskih signala", rekla je Charu Chanana, tržišna analitičarka za Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "Današnji fokus bit će na zaradama velikih naftnih kompanija".
Cijene:
WTI za isporuku u junu porastao je 0,7 posto na 75,26 dolara po barelu u 12:46 u Singapuru.
Referentna vrijednost SAD-a pala za 0,5 posto u aprilu.
Brent za namirenje u junu porastao je 0,8 posto na 79,02 dolara po barelu.