Nafta se stabilizirala nakon dva dana rasta s neizvjesnim izgledima potražnje koja je djelomično neutralizirana prekidima opskrbe iz Iraka.
West Texas Intermediate trgovao se ispod 79 dolara po barelu nakon što je porastao za oko dva posto tokom prethodne dvije sesije. Tržišta goriva padaju kako se marže rafinerija smanjuju u Aziji, dok se očekivani nagli oporavak u Kini još uvijek pokazuje nedostižnim.
Što se tiče opskrbe, isporuke iz iračkog Kurdistana ostaju u prekidu — zbog čega neki tankeri napuštaju tamošnje luke praznih ruku. Također postoje rizici opskrbe u Sudanu, gdje su se nastavile teške borbe između skupina koje se bore za kontrolu nad tom sjevernoafričkom državom.
Međutim, ruski izvoz ostaje otporan unatoč ranijem obećanju da će smanjiti proizvodnju, ublažavajući utjecaj poremećaja na Bliskom istoku. Indijske rafinerije kupile su nešto ruske sirove nafte iznad gornje granice cijena, koju predvodi Grupa sedam, prema riječima indijskog ministra za naftu Pankaja Jaina. Međutim, većina transakcija i dalje je ispod granice, rekao je.
Sirova nafta sada lebdi nekoliko dolara iznad mjesta na kojem je bila neposredno prije nego što su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici početkom aprila uzdrmali tržišta iznenadnim smanjenjem proizvodnje. Očekivanja da će praznici u Kini sljedeće sedmice povećati potrošnju mlaznog goriva daju određenu nadu u porast cijena nafte.
Cijene:
WTI za isporuku u junu pao je 0,1 posto na 78,70 dolara po barelu u 8:10 ujutro u Singapuru.
Brent za poravnanje u junu skliznuo je 0,1 posto na 82,66 dolara po barelu.