Nafta je krenula prema trećem sedmičnom porastu jer su poremećaji opskrbe u Africi i smanjenje isporuka iz Rusije zaoštrili tržište.
West Texas Intermediate fjučersi trgovani su blizu 77 dolara po barelu u petak i oko četiri posto su viši ove sedmice. Drugo najveće naftno polje u Libiji je u procesu zatvaranja zbog protesta, dok je proizvodnja u Nigeriji također zaustavljena. To slijedi nakon znakova da otporni ruski tokovi konačno počinju popuštati.
Sirova nafta ostaje neznatno niža ove godine, a iz Međunarodne agencije za energiju rekli su u četvrtak da globalna potražnja neće rasti tako brzo kao što se očekivalo ranije 2023., iako agencija još uvijek vidi rekordnu potražnju. Očekuje se da će se tržište zategnuti u drugoj polovici, potpomognuto smanjenjem opskrbe iz Saudijske Arabije i Rusije.
Organizacija zemalja izvoznica nafte očekuje još čvršće globalno tržište nafte iduće godine, što je optimističnije od ostalih prognoza. Svjetska potrošnja nafte porast će za 2,2 miliona barela dnevno na 104,3 miliona dnevno, objavio je OPEC u četvrtak u svojoj prvoj detaljnoj procjeni za 2024. godinu.
Cijene sirove nafte imaju "nešto prostora za kretanje, s tim da će bilansa nafte ostati tijesna do kraja godine", rekao je Warren Patterson, singapurski voditelj robne strategije u ING Groep NV. "Međutim, s tehničke tačke gledišta, tržište će se vjerovatno suočiti s jakim otporom na 200-dnevnom pomičnom prosjeku".
Cijene:
WTI za isporuku u augustu bio je malo promijenjen na 76,96 dolara po barelu u 12:25 u Singapuru.
Brent za septembarsku nagodbu bio je stabilan na 81,41 dolar po barelu.