Nafta je blago porasla nakon najvećeg sedmičnog napretka u mjesec dana, s obzirom na to da su makroekonomski podaci iz Kine nadmašili očekivanja, a ukrajinski napadi na ruske rafinerije povećali geopolitičke rizike.
Globalni referentni Brent približio se 86 dolara po barelu nakon što je prošle sedmice porastao za četiri posto, dok je cijena West Texas Intermediatea bila iznad 81 dolara. Proizvodnja u kineskim fabrikama i investicije rasle su jače nego što se očekivalo na početku godine, pokazali su podaci u ponedjeljak.
U međuvremenu, u Rusiji su za vikend dronovi napali više postrojenja, neka duboko unutar teritorije zemlje. Futures u pogledu dizela su viši već treću sesiju. Napadi su se dogodili dok je Vladimir Putin odnosio pobjedu na predsjedničkim izborima.
Cijena nafte je izašla iz uskog trgovačkog raspona, pri čemu su cijene nedavno dosegle najviši nivo od novembra. Napredak je podržan smanjenjem proizvodnje OPEC-a+ i prognozama deficita na globalnom nivou ove godine. Banke poput Morgan Stanleyja su blago povećale svoje prognoze za cijene nafte.
"Udari na ruske rafinerije dodali su dva-tri dolara po barelu rizične premije za naftu prošle sedmice, što ostaje na snazi kako započinjemo ovu sedmicu s još napada tokom vikenda", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights u Singapuru. Ipak, s odlukom američke monetarne politike ove sedmice, "ekonomski sentiment bi mogao ponovo doći u središte pažnje za naftni kompleks."
Vremenski razmaci nafte sugeriraju da se uslovi stežu. Najnoviji rast cijena nafte pratio je skok u broju otvorenih ugovora, poznatih kao otvoreni interes. Držanja su naglo porasla na najviši nivo od oktobra 2021. godine, s primjetnim rastom prema kraju prošle sedmice.
Cijene:
- Brent za majsku isporuku porastao je 0,4 posto na 85,66 dolara po barelu u 12:28 p.m. u Singapuru.
- WTI za aprilsku isporuku dodao je 0,5% na 81,42 dolara po barelu.
U narednim danima, trgovci će dobiti niz tržišnih uvida sa CERAWeek konferencije u Houstonu, koja počinje u ponedjeljak. Među govornicima koji su planirani za otvaranje su izvršni direktori Exxon Mobila Corp., Saudi Aramca, Shell Plc i TotalEnergies SE.
U međuvremenu, američki Trezor je sankcionirao još jedan tanker. Ovog puta, to je bio Marshall Islands-flagirani Lady Sofia, za koji SAD tvrdi da je bio uključen u prevoz iranske robe u podršci Hutima.