Cijena nafte je porasla nakon što je Kina dodatno napredovala prema ponovnom otvaranju, OPEC+ je zadržao proizvodnju stabilnom, a sankcije na rusku sirovu naftu su stupile na snagu.
West Texas Intermediate porastao je prema 81 dolaru po barelu, nadovezujući se na prošlosedmični rast od gotovo pet posto, jer su ključni urbani centri, uključujući Šangaj, najavili daljnje ublažavanje Covid ograničenja. Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici, uključujući Rusiju, složili su se u nedjelju zadržati proizvodnju na sadašnjim nivoima, zaustavivši se kako bi procijenili stanje na globalnom tržištu.
Kako bi dodatno kaznila Moskvu za invaziju na Ukrajinu, Evropska unija, u tandemu s Grupom sedam, pristala je nametnuti gornju granicu od 60 dolara po barelu ruske sirove nafte, dok je od ponedjeljka zabranila većinu uvoza pomorskim prometom. Inicijativa ima za cilj finansijski kazniti Rusiju, a istovremeno zadržati dotok nafte te zemlje u druge države. Zamjenik ruskog premijera Alexander Novak ponovo je odbacio ograničenje, rekavši da je zemlja spremna smanjiti proizvodnju ako je potrebno.
Dobitak nafte najnoviji je zaokret u godini koja je bila iznimno volatilna za najvažniju svjetsku robu, s tržištima uzdrmanim najvećim kopnenim sukobom u Evropi od Drugog svjetskog rata i agresivnim pooštravanjem centralne banke u borbi protiv neumoljive inflacije. Nakon što su početkom prošle sedmice dosegnule najniži nivo od decembra, referentne cijene u SAD-u u međuvremenu su se oporavile.
"Ostaje neizvjesno hoće li plan osigurati nesmetan protok ruskih barela na azijska tržišta ili će doći do materijalnih poremećaja", rekli su analitičari RBC Capital Markets u bilješci, uključujući Helima Crofta, misleći na ograničenje cijena i potencijalne posljedice. "Svaka jasna naznaka da je Rusija spremna prekinuti izvoz nafte mogla bi uzrokovati skok cijena u narednim danima".
Trgovci naftom bili su fiksirani posljednjih sedmica na kineski brzi pristup rješavanju Covid-19. Nakon rijetke runde protesta, vlasti se kreću prema ublažavanju ograničenja, pomažući izgledima za potražnju za energijom, kao i za drugim vrstama robe. Veliki gradovi, uključujući Šangaj, Shenzhen i Guangzhou, ublažili su ograničenja posljednjih dana, ubrzavajući pomak prema ponovnom otvaranju.
Cijene:
WTI za isporuku u januaru dodao je jedan posto na 80,80 dolara po barelu na robnoj berzi u New Yorku u 5:43 ujutro u Londonu.
Ranije su cijene porasle čak 2,3 posto na 81,84 dolara.
Brent za obračun u februaru porastao je jedan posto na 86,40 dolara po barelu na berzi ICE Futures Europe.
Dogovor OPEC+ uslijedio je nakon online sastanka, koji je zamijenilo ono što je u početku trebalo da bude sastanak uživo u sjedištu grupe u Beču. Zajednički ministarski nadzorni odbor, koji nadzire provedbu smanjenja proizvodnje, ponovno će se sastati 1. februara, kazali su delegati. Većina analitičara nije očekivala promjenu u politici opskrbe tokom vikenda.
Dogovor o ograničenju cijena za rusku sirovu naftu pripremao se mjesecima jer su Sjedinjene Američke Države izrazile zabrinutost da bi zabrana EU ruskoj nafti i povezanim uslugama osiguranja i finansiranja dovela do štetnog skoka cijena. Ipak, sada dogovoreni nivo je oko 10 dolara iznad ruskog ključnog sadržaja Urala, što sugerira da bi njegov uticaj na te protoke mogao biti ograničen. U Aziji je, međutim, gornja granica ispod cijene za ESPO sirovu naftu, koja se puni s ruskog dalekog istoka.