Članice proširene skupine izvoznica nafte OPEC+ zaključile su na sastanku online, održanom u nedjelju, da zasad neće mijenjati razinu proizvodnje u trenutku kada neizvjesnost na tržištima u vezi s razvojem situacije u idućim mjesecima utječe na volatilnost cijena posljednjih dana.
Ono što će se dogoditi je smanjivanje proizvodnje za dva milijuna barela dnevno, što je dogovoreno još na prethodnom sastanku u listopadu.
U međuvremenu, od ponedjeljka počinje embargo Europske unije (EU) na uvoz ruske nafte koja se transportira morskim putem. Svakako je značajan događaj i kineska odluka, nakon nedavnih prosvjeda, da počne popuštati mjere protiv Covida-19 koje su se negativno odražavale na potrošnju nafte.
"Logično je da su se ministri (OPEC-a+) odlučili za zadržavanje trenutačne situacije u proizvodnji", rekao je Bob McNally, predsjednik konzultantsko-analitičke tvrtke Rapidan Energy.
Cijena barela Brenta je ove godine porasla 11 posto, no od lipnja je bitno pala s razine od iznad 120 dolara po barelu na sadašnjih oko 86 dolara uslijed zabrinutosti trgovaca zbog globalnog gospodarskog usporavanja.
Aktualna odluka OPEC-a+ bi trebala potrajati barem nekoliko mjeseci jer je idući online sastanak predviđen za veljaču.
Naravno, mogući su izvanredni sastanci ako to okolnosti zatraže, a idući sastanak uz fizičku nazočnost ministara određen je za 4. lipnja 2023.
Od ponedjeljka EU zabranjuje uvoz ruske nafte morskim transportom i onemogućava bilo kojoj trećoj strani da koristi prijevozničke ili osiguravateljske resurse EU za kupnju ruske nafte, osim ako to ne učine po cijeni nižoj od 60 dolara po barelu.
Zasad je teško pretpostaviti koliko će te mjere umanjiti ruski izvoz. Ograničenje cijene na rusku naftu je solidno iznad razine od 50 dolara, na kojoj trenutačno trguje tamošnja nafta Ural.
Moskva je pak rekla da će prije smanjiti proizvodnju no prodavati naftu bilo kome tko prihvati nametnuto ograničenje cijene.
Jasno je da je u sadašnjim međunarodnim okolnostima nepredvidivo kako će se ponašati tržište u idućem razdoblju.
Sastanak OPEC-a+ u nedjelju protekao je u mirnijem ozračju no onaj u listopadu, kada je nakon odluke o smanjenju proizvodnje predsjednik SAD-a Joe Biden optužio tu organizaciju i posebice Saudijsku Arabiju da nastojanjem da podignu cijenu pomažu ruski rat u Ukrajini.
Od tada je volatilnost cijena donekle opravdala listopadsku odluku.
"Smanjenje proizvodnje je bilo isključivo motivirano tržišnim uvjetima i sudionici tržišta su retroaktivno uvidjeli da je to bila nužna i ispravna odluka s ciljem stabiliziranja globalnog naftnog tržišta", istaknuto je u priopćenju OPEC-a.
Moskva je u petak priopćila da analizira odluku o ograničavanju prodajne cijene ruske nafte na što će uskoro i reagirati.