Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić rekao je da očekuje da će otkupna cijena ovogodišnjeg roda pšenice u RS biti od 0,60 do 0,66 KM za kilogram, u zavisnosti od njenog kvaliteta i uslova koje definišu otkupljivači zajedno sa proizvođačima.
Pašalić je rekao novinarima da je na današnjem sastanku u Banjoj Luci predstavnika poljoprivrednih proizvođača i otkupljivača pšenice /mlinara/, kojem je prisustvovao i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH Staša Košarac, postignut napredak u pogledu otkupne cijene pšenice jer je početna pozicija prije nekoliko dana bila od 0,55 do 0,82 KM, dok je danas usaglašeno da bi cijena trebala biti od 0,62 do 0,66 KM.
Uspješna proizvodnja
Prema riječima ministra Pašalića, ovogodišnja proizvodnja pšenice bila je uspješna, te su prosječni prinosi oko 5,5 tona po hektaru, podsjetivši da je prošlogodišnja otkupna cijena pšenice u Republici Srpskoj iznosila oko 0,38 KM a za kilogram.
Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović rekao je da današnji sastanak nije doveo do približavanja stavova o otkupnoj cijeni pšenice.
On je dodao da su poljoprivredni proizvođači predlagali da otkupna cijena pšenice bude od 0,65 do 0,67 KM, dok se mlinoprerađivači nisu izjasnili ni blizu ove predložene cijene.
Žetva pšenice i skladištenje u mlinovima uvelike su krenuli, ali ostaje neizvjesnost oko otkupne cijene jer mlinari ističu da još uvijek ne znaju po kojoj će cijeni otkupiti žito.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković rekao je da su otkupljivači na sastanku ponudili maksimalnu cijenu od 0,62 do 0,66 KM, dok primarni proizvođači pšenice traže otkupnu cijenu od 0,65 do 0,67 KM za kilogram, imajući u vidu da su najviše poskupjeli gorivo i đubrivo.
"Nadamo se da ćemo u narednom periodu dogovoriti cijenu pšenice koja ne bi trebala biti ispod 0,65 KM po kilogramu", naveo je Marinković.
Krajem juna održani su sastanci između semberskih proizvođača i mlinara na kojima nije postignut dogovor o otkupnoj cijeni pšenice. Dok su ratari tražili da cijena pšenice bude 0,82 KM po kilogramu, mlinari su spremni platiti 0,60, rukovodeći se otkupnom cijenom pšenice koju će Srbija ponuditi svojim ratarima.
Pročitajte više:Lome se koplja oko otkupne cijene pšenice
Mogući protesti
"Ne može se svake godine raditi u minusu. Uzmite u obzir da je prošle godine 100 kilograma KAN-a koštalo 140 KM, ove godine 200 KM. To je ogromna razlika", kazao je Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije.
Mlinari nemaju definisan stav o pitanju otkupne cijene. Formirat će je, kažu, na osnovu cijene u regionu.
Radić je naveo da su velike razlike u njihovim stavovima, neki poljoprivrednici insistiraju na cijeni od 0,82 KM i smatraju da je za sve ispod toga rješenje u protestima, dok su drugi spremni na pokušaj dogovora i postizanja kompromisa o cijeni koja bi zadovoljila mlinare, pekare i poljopriredne proizvođače u Republici Srpskoj.
Radić kaže i da su neki semberski mlinari spremni da ispoštuju proizvođače i ponude cijenu od 0,65 KM, a većina poljoprivrednika smatra da otkupna cijena pšenice treba da bude od 0,65 do 0,70 KM po kilogramu.
Poljoprivrednik Lazo Urošević rekao je novinarima da je 20 vagona pšenice predao semberskom Žitoprometu, njenu cijenu još ne zna, a kaže da je obećano da će biti kao i u Srbiji, plus 0,03 KM na osnovu transportnih troškova.
Prema njegovim riječima, realna cijena u Republici Srskoj bila bi najmanje 70 KM za sto kilograma i s tim bi seljak imao jako malu zaradu.
Predsjednik Regionalnog udruženja sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić istakao je da je za poljoprivrednike ovo najteža i najskuplja godina proizvodnje.