Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopćilo je danas da od otkupljivača pšenice očekuje korektan odnos prema proizvođačima po pitanju otkupne cijene i pažljivo će pratiti proces žetve i otkupa i po potrebi reagovati s ciljem zaštite poljoprivrednih proizvođača.
Ta cijena, kako su istakli, treba da se definiše na osnovu informacija sa berzi i otkupne cijene u zemljama okruženja.
"Molimo domaće otkupljivače da prilikom definisanja otkupne cijene uvaže ove činjenice", naveli su iz resornog ministarstva.
Snažnija podrška vlade
Podsjećaju da u Republici Srpskoj naredne sedmice počinje puna kampanja žetve pšenice, prvo u Semberiji, a potom i u zapadnom dijelu RS.
"Prvi otkosi ranih sorti pšenice u području Bijeljine pokazuju da se može očekivati dobar prinos i kvalitet zrna", navode iz Ministarstva.
Ističu da je Vlada Republike Srpske ove godine snažnije podržala proizvođače pšenice i da je već isplaćen podsticaj od 400 KM po hektaru, kao i druge mjere podrške /regresirani dizel, podrška za nabavku opreme i mehanizacije, podrška za osiguranje usjeva i drugo/.
"Vlada RS je, takođe, u proteklih nekoliko mjeseci otkupila 8.000 tona pšenice, a u narednih nekoliko sedmica bit će otkupljene dodatne količine s ciljem obezbjeđenja dovoljnih količina brašna za stanovništvo Republike Srpske", navode iz resornog ministarstva.
U četvrtak je održan sastanak između semberskih proizvođača i mlinara na kojem nije postignut dogovor o otkupnoj cijeni pšenice. Dok ratari traže da cijena pšenice bude 0,82 KM po kilogramu, mlinari su spremni platiti 0,60, rukovodeći se otkupnom cijenom pšenice koju će Srbija ponuditi svojim ratarima.
"Ne može se svake godine raditi u minusu. Uzmite u obzir da je prošle godine 100 kilograma KAN-a koštalo 140 KM, ove godine 200 KM. To je ogromna razlika", kazao je Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije.
Različiti stavovi oko cijene
Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije kazao je da u otkupne cijene treba uzeti u obzir cijene repromaterijala, goriva, i punih agrotehničkih mjera.
Mlinari nemaju definisan stav o pitanju otkupne cijene. Formirat će je, kažu, na osnovu cijene u regionu.
"U ponedjeljak bi Srbija trebala da izađe s otkupnom cijenom, za koju mislim da će biti oko 310 eura (606,31), u Hrvatskoj malo skuplja. Kad se to konvertuje u naš novac to je 0,60 KM po kilogramu", istaknuo je vlasnik mlina Čedomir Pavlović.
Sljedeća runda pregovora zakazana je za utorak, 28. juna, u Gradskoj upravi Bijeljine, gdje od mlinoprerađivača traže garancije da otkupna cijena pšenice bude kao u Srbiji, ali da se na tu cijenu dodaju transportni troškovi u iznosu od 0,03 do 0,04 KM po kilogramu. Agrarni fond grada Bijeljina će, također, obezbijediti 0,03 KM po kilogramu za isporučenu pšenicu. I uz podsticaj resornog ministarstva od 400 KM po hektaru, bila bi obezbijeđena adekvatna otkupna cijena.
"Mi ćemo insistrirati da dođe do konkretne cijene pšenice, koja će biti u korist proizvođača. To kolika je cijena u okruženju mi to cijenimo, ali moramo misliti i o našoj poljoprivrednoj proizvodnji", naglasio je gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.