Prodaja državnih obveznica proteklog tjedna pokazuje da se vlade sve više okreću građanima kako bi se bolje nosile s okružjem rastućih kamatnih stopa.
Zemlje kao što je to u najnovijem primjeru Belgija mogu ponuditi kamatne stope koje su privlačne građanima, ali time i smanjiti cijenu državnog zaduživanja. Analitičari banke Societe Generale su to nazvali situacijom u kojoj svi dobivaju. Belgija je već privukla interes vrijedan 22 milijarde eura za svoj jednogodišnji zapis, a konačni rezultati bit će poznati u ponedjeljak.
Takvo postupanje država potiče banke da počnu nuditi više kamatne stope na depozite građana. To je, primjerice, slučaj u Ujedinjenom Kraljevstvu gdje obveznica prodana građanima povećava konkurentnost i tjera banke da razmisle o djelovanju podizanja kamatne stope od središnje banke.
"Ima dosta pandemijske štednje. To je nešto što su vlade u Italiji, Portugalu i sada Belgiji počele shvaćati", kaže Richard McGuire zadužen za strategiju oko kamatnih stopa u nizozemskoj Rabobank.
Kako se vlade suočavaju s većim troškovima financiranja i povećanim financijskim potrebama nastoje diverzificirati izvore, a građani očito imaju apetit za proizvode s većim prinosom.
Zasad su neke zemlje pokazale više volje da se okrenu štednji svojih građana.
Italija je ustanovila inovativno tržište obveznica za građanstvo u kojemu je povrat vezan za gospodarski rast. Također je ove godine u lipnju prodala obveznicu koja nosi bonus isplatu ako se zadrži do dospijeća. Pritom je država prikupila 18 milijardi eura što je talijanski rekord kad je riječ o obveznicama za građane.
U Portugalu je vlada smanjila za 9 milijardi eura vrijednost obveznica koje kani ponuditi institucionalnim investitorima i odlučila se to preusmjeriti prema građanima.
Sada s očitim interesom građana i Belgija može učiniti nešto slično.
U mnogim zemljama banke su vrlo spore u podizanju kamatnih stopa za građane jer su preplavljene gotovim novcem nakon godina monetarnog popuštanja. No, politički pritisak na njih raste.
Austrijski ministar financija Magnus Brunner rekao je krajem prošlog mjeseca da će vlada ponuditi izravnu prodaju obveznica građanima koji traže alternativu za niske bankovne kamatne stope.
Ipak treba reći da je potražnja građana tek djelić financijske snage koju imaju institucionalni investitori. Ročnost je drugi ograničavajući čimbenik.
Belgijska ročnost trijezorskog zapisa od jedne godine ima ograničen utjecaj na 'spreadove', kaže Ronald van Steenweghen iz investicijske kuće Degroof Petercam Asset Management.
No, dodaje da interes Belgijanaca pokazuje povjerenje u vladu što se može vidjeti kao nešto vrlo pozitivno u širem smislu.
McGuire ocjenjuje da bi i druge zemlje ohrabrene belgijskim uspjehom mogle sada slijediti tim putem.
Kako kaže, iduća bi mogla biti Nizozemska zbog velike količine štednje i privlačnosti prinosa na nizozemske obveznice u odnosu na kamatne stope na depozite.