Jaz koji se javio u tekućem računu Turske u aprilu se neočekivano povećao, što je dodatno doprinijelo rekordnom deficitu i još više naglasilo izazove sa kojima se, nakon izbora održanih prošlog mjeseca, suočavaju predsjednik Recep Tayyip Erdogan i novi ministar finansija Mehmet Simsek.
Deficit Turske dostigao je 5,4 milijarde dolara, pokazuju podaci centralne banke objavljeni u ponedjeljak. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg predviđali su da će nedostatak ostati na nivou od 4,9 milijardi dolara, koliko je iznosio u martu.
Zvanične rezerve uglavnom su korišćene za finansiranje deficita. One su u aprilu smanjene za 8,2 milijarde dolara. Ukupni pad rezervi u prva četiri mjeseca ove godine iznosio je 22,4 milijardi dolara. Goldman Sachs Group Inc. navodi da pritisak na rezerve uglavnom dolazi sa tekućeg računa.
"Iako će u toku ljetnjih mjeseci ovaj pritisak malo oslabiti kako bude rastao prihod od turizma, a otplate duga budu padale, smatramo da će ovo olakšanje biti kratkog daha, te da su veća deprecijacija valutnog kursa i zatezanje monetarne politike neophodni", naveli su Clemens Grafe i Basak Edizgil, ekonomisti Goldmana, u izvještaju koji je objavljen prije zvaničnih podataka.
Disbalans zahtijeva hitnu reakciju Erdoganovog novog ekonomskog tima, u kome je i Simsek, bivši strateg Merrill Lyncha. Ta neuravnoteženost povećala posle izbora prošlog mjeseca, koji su Erdoganu omogućili da produži vladavinu za još pet godina, pošto su prethodne mjere iscrpjele devizne rezerve i održale vještački stabilnu liru.
Valuta na niskom nivou
Turska valuta je ove godine već zabilježila pad za skoro 21 odsto prema američkom dolaru, a nakon izbora još više slabi. Lira je u ponedjeljak dostigla novi najniži nivo, pa se njom u Istanbulu u 12.20 popodne trgovalo na nivou od 23,6566.
Centralna banka sa guvernerom Sahapom Kavciogluom na čelu do glasanja je pokušavala da održi liru relativno stabilnom, koristeći u tu svrhu rezerve i implementirajući niz mjera kako bi ograničila potražnju za razmjenom deviza.
Trgovinski deficit Turske u aprilu je iznosio sedam milijardi dolara, a preliminarni podaci koje je objavilo Ministarstvo trgovine ukazuju na to da se disbalans nastavio i u maju.
Ekonomista iz Istanbula Haluk Burumcekci rekao je da je srednjoročna prognoza da će na tekućem računu Turske do kraja godine biti oko 45 milijardi dolara, ali da se javlja rizik da će ga premašiti. Moguće promjene u ekonomskoj politici bile bi od pomoći u slučaju usporavanja unutrašnje potražnje, rekao je on.
Centrana banka će sljedeći sastanak u vezi sa kamatnom stopom održati 22. juna i velike banke, uključujući i JP Morgan Chase & Co, očekuju da će ona biti značajno povećana.
--Tekst napisan uz pomoć Joela Rinnebyja.