Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan postavio je Hafize Gaye Erkan za novu guvernerku centralne banke. Ona će na tom mjestu zamijeniti Sahapa Kavcioglua, što bi moglo signalizirati povratak konvencionalnijoj monetarnoj politici.
Saopštenje objavljeno kroz uredbu u službenom glasniku privodi kraju promjene u vrhu Erdoganovog ekonomskog tima, nakon što je predsjednik imenovao Mehmeta Simseka za ministra finansija. Dok je bio guverner, Kavcioglu nikada nije odstupio od Erdoganovog uvjerenja da snižavanje kamatnih stopa može usporiti inflaciju.
Erkan, bivša izvršna direktorica u američkom bankarskom sektoru, prva je žena koja će odlučivati kuda ide turska monetarna politika. Ranije je radila u Goldman Sachs Group Inc. i First Republic Bank, banci čije je sjedište u San Francisku i koja je propala u maju, više od godinu nakon što je Erkan odstupila s mjesta jednog od izvršnih direktora.
Tržišta bi mogla shvatiti njeno imenovanje kao znak da će se monetarna politika Turske normalizovati nakon godina vrlo niskih troškova pozajmljivanja koji su uzrokovali skok inflacije. Njen uspjeh će zavisiti od toga koliko će autonomije dobiti pod Erdoganom, kaže Nick Stadtmiller, šef proizvoda u Medley Global Advisors.
"Nadajmo se da njeno imenovanje označava poboljšanje u odnosu na njenog prethodnika", rekao je Štatmiler. "Ostaje pitanje da li će Erdogan dozvoliti centralnoj banci da podigne stope dovoljno da obori inflaciju".
Ko je nova guvernerka Centralne banke Turske?
- Erkan je diplomirala industrijsko inženjerstvo na turskom Univerzitetu Bogazici i doktorirala na Univerzitetu Princeton u oblasti finansijskog inženjeringa i primijenjene matematike
- Provela je skoro osam godina u banci First Republic na mjestima koja su uključivala uloge predsjednika i glavnog direktora za investicije
- Turski zvaničnici, uključujući Simseka, počeli su tražiti da Erkan dođe u centralnu banku ubrzo nakon izbora 28. maja
Prema podacima Bloomberga, lira je oslabila na azijskom trgovanju u petak. Pala je skoro dva posto na 23,5 u odnosu na dolar, što predstavlja novi rekordno nizak nivo. Brojke odražavaju tržišne nivoe, a ne nužno trgovane cijene. Ove godine je lira pala za nekih 20 posto, što je veći pad od većine valuta drugih sličnih tržišta u razvoju.
"I dalje sam oprezan u očekivanjima da će se monetarna i ekonomska politika pomjeriti u pravcu koji je pogodniji za investitore, jer Erdogan ostaje na mjestu vozača", rekao je Brendan McKenna, strateg kompanije Wells Fargo & Co. u New Yorku. "Očekivao bih da se deprecijacija lire nastavi."
Erdoganova politika
Turska centralna banka bila je u centru strategije "rasta po svaku cijenu" koju je Erdogan sprovodio otkako je svoju kancelariju pretvorio u neksus sve izvršne vlasti 2018.
Prije nego što je postavio Kavcioglua za guvernera u martu 2021. godine, Erdogan je kritikovao svoja tri prethodnika zbog prevelikog pooštravanja monetarne politike.
Uprkos tome što je rast cijena dostigao vrhunac od 86 posto prošle godine, centralna banka koju je predvodio Kavcioglu uzdržala se od povećanja kamatnih stopa i umjesto toga je smanjila referentnu vrijednost na 8,5 posto sa 19 posto.
Kavcioglu je imenovan za šefa turskog bankarskog regulatora, prema posebnom predsjedničkom dekretu objavljenom u petak.
Erdogan je ponovo izabran u maju nakon obećanja o daljnjem smanjenju stopa prije nego što je dao kontrolu nad ekonomijom Simseku, koji je odmah signalizirao da Turska nema drugog izbora osim da se "bori protiv inflacije na racionalnoj osnovi".
Naredni sastanak o određivanju stopa, zakazan za 22. jun, pokazat će da li će Erdogan u svom novom mandatu pristati na strožu politiku.