Turska je u nedjelju povećala poreze na gorivo za skoro 200 odsto, što će pojačati inflatorne pritiske i dodatno opteretiti kućni budžet. Novi posebni porezi na potrošnju različitih vrsta goriva - uključujući benzin i dizel - objavljeni su u Službenom glasniku.
Povećanje prihoda će pomoći u pokrivanju troškova prouzrokovanih katastrofalnim zemljotresom u februaru i omogućiti Ministarstvu finansija da održi snažnim budžetske rezerve, navelo je u saopštenju Ministarstvo finansija. Vlada procjenjuje da su zemljotresi prouzrokovali štetu od preko 100 milijardi dolara.
Međutim, očekuje se da će ova odluka, zajedno sa oslabljenom lirom i planovima Vlade da poveća potrošnju kako bi ispunila izborna obećanja, dovesti do povećanja inflacije, koja trenutno iznosi 38 odsto na godišnjem nivou.
Novi zakon ima za cilj ublažavanje tereta na fiskalnoj strani podizanjem poreza na dobit preduzeća i udvostručavanjem poreza na motorna vozila tokom godine. Već je uveden niz povećanja poreza na različite potrošačke proizvode.
Predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji je obezbijedio još jedan petogodišnji mandat na majskim izborima, obećao je privremeno povećanje minimalne zarade i povećanje penzija. Lira je od izbora izgubila oko četvrtinu svoje vrijednosti u odnosu na dolar.
Erdogan je poslije izbora, u pokušaju da povrati kredibilitet, imenovao bivše bankare sa Wall Streeta Mehmeta Simseka i Hafize Gaye Erkana na pozicije ministra finansija i guvernera Centralne banke.
Neuobičajeni eksperiment koji je održavao referentnu kamatnu stopu vještački niskom, uprkos visokoj inflaciji, prije izbora doveo je do inflacije od preko 85 odsto prošle godine i iscrpio devizne rezerve zemlje jer su donosioci odluka pokušavali da stabilizuju liru.
Novi ekonomski dvojac obećava stabilnost cijena. Centralna banka je prvi put, poslije više od dvije godine, povećala referentnu kamatnu stopu, sa 8,5 odsto na 15 odsto, i očekuje se da će nastaviti "postepeni" ciklus stezanja ovog mjeseca.