Turska lira je oslabila nakon što je Recep Tayyip Erdoganpobijedio na predsjedničkim izborima u drugom krugu u nedjelju. On je tako produžio svoje vrijeme u ulozi najdugotrajnijeg lidera svoje zemlje, a investitori su i dalje u potrazi za bilo kakvim znacima o popuštanju stege države nad tržištima.
Lira je oslabila do 0,3 odsto prema američkom dolaru, dostigavši gotovo rekordno nizak nivo od 20,03, prije nego što je trgovana po kursu od 20,01 u 6:40 ujutro u Istanbulu.
Wall Street predviđa daljnje slabljenje lire, a Morgan Stanley upozorava da bi mogla dostići 26 dolara prije nego što se ranije očekivalo i da bi mogla da se spusti na 28 do kraja godine, ukoliko Erdogan nastavi svoju politiku održavanja niskih kamatnih stopa. Wells Fargo & Co očekuje da će valuta dostići 23 do kraja kvartala.
"Erdoganova pobjeda ne pruža nikakvu utjehu stranim investitorima", rekao je Hasnain Malik, strateg u Tellimeru iz Dubaija. "Uz veoma visoku inflaciju, veoma niske kamatne stope i bez neto deviznih rezervi, mogla bi se dogoditi bolna kriza koja bi pogodila svu imovinu".
Erdogan je lako osigurao pobjedu u drugom krugu, osvojivši 52 odsto glasova prema nezvaničnom brojanju, i kratko nakon 20 časova u nedjelju održao je pobjednički govor s vrha autobusa u Istanbulu.
Erdoganov nekonvencionalan pristup kamatnim stopama - on vjeruje da niže stope dovode do niže inflacije - ostavlja tržišta u neizvjesnosti zbog nepredvidive kombinacije ad hoc propisa i intervencija, a nove mjere se uvode neformalno i gotovo svakodnevno. One su takođe natjerale investitore da bježe, pri čemu su ukupna strana ulaganja u turske akcije i obveznice smanjena za oko 85 odsto ili gotovo 130 milijardi dolara, od 2013. godine.
BloombergLira pada od 2012. godine uprkos intervencijama
"Očigledno je da trenutni ekonomski model ne funkcioniše", rekao je Burak Cetinceker, menadžer novca u Strateji Portfoyu u Istanbulu. "Erdogan je vjerovatno svjestan toga, a skorašnja skromna tranzicija ka tradicionalnim politikama je vjerovatna, jer inače nije održivo. Bilo kakav signal u tom smjeru bi bio dobrodošao na tržištima."
Politike su također bile skupe, jer je centralna banka potrošila skoro 200 milijardi dolara u proteklih godinu i po da bi podstakla liru, neto devizne rezerve su postale negativne, a inflacija je porasla iznad 80 odsto prošle godine prije nego što je pala na 44 odsto u aprilu. Pred vikend, trgovci su više nego ikada vjerovali u pad turske valute, kladeći se da će tržišne snage na kraju nadvladati vladinu kontrolu.
Vašu pretplatu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Vaša pretplata je uspjela.
Prvi znaci bilo kakve revizije trenutne mješavine politika vjerovatno će doći s imenovanjima na ključne ekonomske pozicije, uključujući Ministarstvo finansija i centralnu banku. Svi aktuelni ministri osvojili su mjesta u parlamentu prije dvije nedjelje, kojih bi morali da se odreknu ukoliko bi bili ponovo imenovani na mjesto u vladi.
Slabiji napori opozicije nego što se očekivalo u prvom krugu predsjedničkih izbora 14. maja doveli su do naglog porasta svopova kreditnih neizvršenja, pada bankarskih akcija za više od 20 odsto i povlačenja turske valute.
"Mora da dođe do nekih ispravki da bi se bar izbjegla situacija u kojoj Turska ostaje bez deviznih rezervi", rekao je Viktor Szabo, investicioni direktor kompanije Abrdn u Londonu. Sačekaće se saopštenja o politici, jer su "trenutne heterodoksne politike neodržive".
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Donald Trump - ime je u koje se mogu sažeti događaji na burzi od 20. siječnja do danas. Nepredvidivi potezi predsjednika SAD-a uzrokuju volatilnost na tržištima.
Narodne obveznice, odnosno dužničke hartije od vrijednosti Republike Srpske pojedinačne vrijednosti manje nego što je uobičajeno - time i pristupačnije stanovništvu, biće uskoro u prodaji.
Granice između geopolitike i berzi postaju sve nejasnije. Sve je očiglednije da će Stari kontinent morati da se prilagodi svijetu bez američke vojne podrške.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Narodne (štedne) obveznice Republike Srpske od ponedjeljka, 31. marta, je moguće kupiti na šalterima Pošta Srpske ili kod ovlaštenih berzanskih posrednika - brokera
Donald Trump - ime je u koje se mogu sažeti događaji na burzi od 20. siječnja do danas. Nepredvidivi potezi predsjednika SAD-a uzrokuju volatilnost na tržištima.
Ovaj rast, koji je iznenađujući i dolazi usred očekivanja da bi Trumpova politika "Amerika na prvom mestu" imala suprotan efekat, doveo je i skeptike i optimiste do pitanja da li je ovo početak trajne revitalizacije, ili samo prolazni trenutak.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.