Kineski juan zamijenio je američki dolar kao valuta kojom se najviše trguje u Rusiji, godinu dana nakon što je invazija Ukrajine dovela do niza sankcija Moskvi.
Juan je prvi put premašio dolar u mjesečnom obimu trgovanja u februaru, a razlika je postala izraženija u martu, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg na osnovu dnevnih izvještaja o transakcijama s Moskovske berze. Prije invazije, obim trgovine juanom na ruskom tržištu bio je zanemarljiv.
Do promjene je došlo nakon što su dodatne sankcije ove godine uticale na nekoliko banaka u Rusiji koje su zadržale mogućnost da vrše prekogranične transfere u dolarima i drugim valutama zemalja koje je Kremlj označio kao "neprijateljske". Raiffeisen Bank International AG, čija ruska filijala ostaje jedan od glavnih kanala za međunarodna plaćanja u zemlji, bila je među zajmodavcima koji su bili pod povećanim pritiskom evropskih i američkih vlasti.
Rusija je produbila svoje veze s Kinom pošto je invazija februara 2022. izazvala prekid odnosa sa Zapadom. U martu je kineski predsjednik Xi Jinping doputovao u Moskvu (prvo putovanje u inostranstvo nakon reizbora) i obećao Kremlju proširenje saradnje u oblastima trgovine, investicija, lanaca snabdijevanja, megaprojekata, energetike i visoke tehnologije.
Opsežne sankcije usmjerene na ruski finansijski sistem primorale su Kremlj i ruske kompanije da prebace svoje spoljnotrgovinske transakcije s dolara i evra na valute zemalja koje su odbile da se pridruže bilo kakvim ograničenjima.
Ministarstvo finansija je ranije ove godine konvertovalo svoje tržišne operacije u juan umjesto u dolar i razvilo novu strukturu za fond nacionalnog bogatstva da drži 60 odsto svoje imovine u juanima. Banka Rusije redovno poziva kompanije i građane da prebace svoja sredstva u rublje ili "prijateljske" valute kako bi izbjegli rizik od njihovog blokiranja ili zamrzavanja.
Uprkos svemu tome, dolar je do sada ostao najpopularnija valuta na ruskom tržištu, rijetko je gubio u odnosu na juan u pogledu obima u bilo kom trgovačkom danu, prema podacima berze koje je prikupio Bloomberg.
Također, iako je juan popularniji u Rusiji, finansijska regulativa u Kini i zabrinutost među svjetskim investitorima ostaju barijera dok Peking nastoji da promoviše upotrebu valute u inostranstvu. Udio globalnih deviznih rezervi u juanima iznosio je oko 2,7 odsto ukupnog iznosa do kraja prošle godine, što je pad s maksimuma od 2,9 odsto u prvom kvartalu, pokazali su podaci MMF-a.
"Sada ima manje dolara na tržištu jer su prihodi Rusije smanjeni zbog pada cijena nafte i smanjenja izvoza", rekao je Iskander Lutsko, strateg ITI London. Istovremeno, uvoz robe iz Rusije u Kinu porastao je za 29 odsto, iako izvoz iz Kine stagnira.