Političke tenzije između SAD-a i Kine doprinose smanjenju transporta između dviju najvećih svjetskih ekonomija, pored preoblikovanja globalne trgovine koja je već u toku, kaže glavni šef brodarske industrije.
"Vidimo smanjenje u trgovini između SAD-a i Kine", rekao je Jeremy Nixon, glavni izvršni direktor Ocean Network Expressa na Capital Link Singapore Maritime Forumu. "Mnoge kompanije u SAD-u žele da smanje količinu uvoza koji dolazi iz Kine".
Udio kontejnera koji dopremaju sve, od mobilnih telefona do stolova koji u SAD stižu iz Kine, opao je za oko 10 procentnih poena tokom prošle godine, rekao je Nixon, čija je kompanija među 10 najvećih kontejnerskih otpremnika. Kao rezultat toga, SAD uspostavlja jače veze s drugim trgovinskim partnerima, uključujući Evropu, trend za koji Nixon kaže da će se nastaviti.
Depositphotos
Dvije najveće svjetske ekonomije su tokom većeg dijela prošle godine sve manje zavisile jedna od druge. To je prvenstveno vođeno usporavanjem globalne ekonomije na širokoj osnovi, a posebno je bilo akutno za transport jer se bum potražnje koji se desio tokom pandemije preokrenuo.
Razdvajanje sada pogoršava geopolitika, kaže Nixon. Tenzije su se rasplamsale oko pitanja od Tajvana do navodnog špijunskog balona koji je oboren iznad SAD-a. Predsjednik SAD-a Joe Biden nastoji da potpiše izvršnu uredbu koja će ograničiti ulaganja američkih kompanija u ključne dijelove kineske privrede.
Usporavanje na ruti Kina-SAD znači da će Amerika uvoziti više s drugih mjesta. Dok su cijene kontejnerskog prevoza širom svijeta pale ove godine, pad je bio manje oštar u Evropi jer SAD uvozi više s kontinenta, rekao je Nixon. Transporti brodova iz Mediterana, Indije, pa čak i jugoistočne Azije u SAD su takođe pojačani.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
U vremenu geopolitičkih (ne)prilika koje nas svakodnevno potresaju, potrošači i investitori su jako pesimistični, zbog čega dolazi do suzdržavanja od potrošnje i ulaganja, što jasno vodi usporavanju rasta.
SAD će Kini naplatiti carinu od 34 posto, Europska unija dobiva 20 posto, Japan će se suočiti s carinom od 24 posto. Najveća je trenutno za Vijetnam - 46 posto.
Do sada je Trump zaprijetio tzv. sekundarnim carinama tri puta. Carinama od 25 posto na uvoz u SAD je zapriječeno svim državama koje uvoze naftu iz Venezuele. Kao razlog je navedeno da Venezuela "namjerno i prijetvorno" u SAD šalje kriminalce, članove bandi i nasilnike.
Godišnja inflacija eurozone u ožujku bi trebala iznositi 2,2 posto prema procjenama Eurostata, a to je blagi pad u odnosu na veljaču, kada je bila na 2,3 posto.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.